Podnikání

Nejnovější trendy na trhu práce

Pracovní trh. potažmo celá společnost, se vyvíjí a tím radikálně mění náš dosavadní způsob života. Jaké jsou nejnovější trendy na trhu práce? Robotizace a automatizace zapříčiní s velkou pravděpodobností zánik mnoha profesí. Je ale pohled do budoucna opravdu tak pesimistický nebo máme i dobré vyhlídky?

1. Lepší (nejen) platové podmínky

Evropský statistický úřad Eurostat na konci měsíce dubna zveřejnil zprávu, ve které se píše, že se Praha loni mohla pochlubit nejnižší mírou nezaměstnanosti napříč Evropskou unií. Rekordně nízká míra nezaměstnanosti dělá starosti mnohým personalistům a celým firmám, zaměstnancům naopak přináší příležitost k jednání o výhodnějších podmínkách, a to nejen platových.

Pokud si firmy budou chtít své pracovníky udržet, musí začít tvrdě pracovat na budování značky zaměstnavatele. To, jak se o společnosti veřejně mluví a co se o ní píše, jak zaměstnanci firmu hodnotí například na sociálních sítích, to vše bude klíčové pro boj o potenciální uchazeče. Získat a upevnit si důvěru a být dobrým zaměstnavatelem by mělo být cílem všech organizací.

2. Průmysl 4.0 aneb Robotizace a automatizace

Výsledky robotizace a automatizace můžeme vidět dennodenně na každém kroku. Kyberneticko-fyzicko-sociální revoluce se stává součástí našeho běžného života, aniž bychom si to uvědomovali. Virtuální svět se propojil a bude čím dál více propojovat s fyzickou realitou. Důsledkem robotizace vymizí velká většina monotónních prací a fyzicky náročné profese.

Dle studie The Future of employment: How susceptible are jobs to computerisation? vědců z Oxfordu do 40 let zanikne 53 % profesí. Člověk bude nahrazen stroji a některá odvětví se změní k nepoznání. Nejméně ohrožené budou technologické profese (programátoři, vývojáři) a s nimi také například pracovníci sociálních služeb, chůvy či učitelé. Roboti totiž prozatím (a nejspíš ještě na hodně dlouho) nedokáží nahradit sociální kontakt.

V tento okamžik je ale pracovních nabídek přehršel, takže se ještě malou chvilku o své místo bát nemusíte..

3. Zkrácení pracovního úvazku? Odpovědí je čtyřdenní pracovní týden

V několika posledních měsících se živě debatuje o čtyřdenním pracovním týdnu. Moderními technologiemi doprovázená zvyšující se efektivita práce umožňuje vznik kdysi nemyslitelnému benefitu. Britské odbory si, podle generální tajemnice sdružující odbory v Anglii a Walesu, třídenní víkend dokonce stanovily jako jeden z ambicí 21. století.

Jedná se přitom o logický krok, který některé firmy už začaly praktikovat. Před půl stoletím zažila pracovní doba transformaci, kterou by jen málokdo předvídal: skončil šestidenní pracovní týden. A přesně to samé se děje dnes. Technologický a společenský vývoj otevírá dveře nové reformě a doba hraje do karet zkrácení pracovního úvazku. Doufejme, že se z čtyřdenního pracovního týdne budeme brzy také radovat.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, psychologie rozhodování, investice i osobní rozvoj. Mojí prací je digitál, internet a marketing. Moje pracovní pozice je SEO konzultant a marketingový stratég, což dělám již nějaký čas na volné noze. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz, minder.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *