Disciplína. Stále omílaný pojem, jemuž chybí konkrétní podoba. Proč je pro nás disciplína důležitá a jak z neforemného slova udělat pojem?
Disciplína je důležitým nástrojem v rozvoji každého z nás. Díky disciplíně pokračujeme a nepřestáváme se hnát a prát za své cíle. Pracovat na svých snech a každým dnem se blížit kýženému výsledku nám právě silná a rozvinutá disciplína může usnadnit.
Ať už mluvíme o zbavení se závislosti či nadbytečných kil, s dobrou disciplínou pro nás bude cesta vždy méně trnitá. Někdo zvládne například keto dietu s přehledem a je to pro něj výzva. Někdo se naopak stále vrací na bod 0. Rozdíl je právě disciplína, které je částečně vrozená, avšak dá se jí i učit.
Kde se disciplína bere?
Každý z nás má v sobě již určitou míru disciplíny. S disciplínou musíme zacházet podobně jako se svaly. Trénink a snaha zlepšit se vedou k posílení disciplíny stejně, jako je tomu v případě trénování svalů. Na druhou stranu, netrénujeme-li naši disciplínu, ochabuje a stává se stále slabší.
Čím větší máme disciplínu, tím vetší je potenciál našeho růstu. S dobře vyvinutou disciplínou se nám bude lépe žít a dosahovat našich cílů pracovních i osobních. Například lidé se slabou pracovní disciplínou se ráno probudí a nechce se jim, tak si raději vezmou volno nebo sick day. Někteří lidé si tímto stylem vyberou celou svoji dovolenou.
Principem zlepšování se je neustálé překračování hranic své komfortní zóny. Vždy je třeba nastavit si cíle o něco větší než jsme již dosáhli. Základ je nezůstat ve své komfortní zóně a přitom si klást takové nároky, abychom byli schopni je splnit. Čím větší vaše disciplína bude, tím větší bude i potenciál jejího růstu. S postupným navyšováním svých cílů se vám bude snadněji žít a to právě proto, že spousta snů a cílů , které se dříve zdáli v nedohlednu, budou najednou lépe dosažitelnými.
Nejčastější chybou, kterou děláme je porovnávání se s ostatními. Zkusme otázku „Proč on a já ne?“ vyměnit za povzbudivější formu „Když on to zvládl, já to taky dokážu.“ Zdánlivě drobná změna pohledu na situaci dokáže s vaším sebevědomím divy. Porovnávejme se tedy vždy jen se sebou samými. Ohlédněte se, jakou cestu jste ušli, zhodnoťte , jak jste si stáli na začátku a kde jste dnes. Každý krok od vaší startovací čáry je krokem vpřed. I zdánlivě špatná rozhodnutí a kroky nás posouvají vpřed.
Každý máme určitý potenciál, bez dostatečné míry disciplíny však často zůstává náš potenciál nevyužitý. Disciplína je totiž hnací síla, proto je na nás, abychom si ji vybudovali kousek po kousku , pracovali na ní a nenechali ji vyhasnout.
5 kroků, jak zlepšit svou disciplínu
V následujícím přehledu vám ukážeme pět kroků, jak posunout svoji disciplínu a zlepšit tak své výsledky.
1. Dosažitelné a krátkodobé cíle
Cíle, které sami sobě stanovíme musí být realistické, ale zároveň by pro nás měli být výzvou. Snažte se nikdy nedostat do fáze všechno nebo nic. V takovém případě vás každé drobné selhání vrací na začátek vaší cesty. Důležitým cílem každého dne by mělo být především vyhnout se prokrastinaci. Další cíle jsou už jen ty, jaké si sami nastavíte. Chceme-li po sobě zázraky , často se potýkáme s pocity zmaru a nedostatečnosti.
Pro nastavení takových cílů můžete použít pomůcku SMART.
- Specific – specifický
- Measurable – měřitelný
- Achievable – dosažitelný
- Relevant – relevantní, rozumný
- Time bound – časově ohraničený
2. Dodržujte, co si slíbít
Nedodržet závazky sama k sobě je na první pohled velmi snadné. Jakmile však jednou nedostojíme závazkům, které jsme sami sobě nastavili, začneme se postupem času sami omlouvat a naše disciplína upadá, protože povolíme v naší snaze. Každé jedno nedodržení závazku oslabuje naši víru v nás samotné. Následkem opakovaného zklamaní sama sebe se přestáváme brát vážně a naše motivace k novým cílům slábne.
Jak se nedodržování cílů vyhnout? Nezadávejme si nesplnitelné cíle. Při nastavování cílů si u každého z nich musíme být jistí, že ho s vypětím všech sil zvládneme dosáhnout. Důležitým krokem k vytrénované disciplíně je také přistupovat k sobě samotnému jako k ostatním lidem. Neodpouštět si nedodržené slovo či závazek. Být pro sebe zkrátka stejně spolehlivý, jako jsme k ostatním lidem.
Dodržujte závazky sami k sobě a věřte , že vaše sebejistota poroste ruku v ruce s každým jedním splněným cílem či slibem.
3. Myslete pozitivně a věřte sám v sebe
Jsme to, čemu sami věříme. Od této myšlenky by se mělo všechno naše odhodlání odrážet. Jestliže se do boje předem pouštíme s vědomím, že prohrajeme, vždy tomu tak nakonec bude. Úspěšní lidé jsou úspěšní právě proto, že věří sami v sebe, že zvládnou všechny cíle, které si stanoví a překonají všechny překážky, které se jim postaví do cesty. Určitě doporučujeme, abyste si přečetli více o pozitivním myšlení.
4. Plánované rest-days
Důležitou součástí sebemotivace je i schopnost naplánovat si dny na odpočinek. Tyto dny si můžete klidně označit do kalendáře, abyste je měli pěkně na očích.
Rest- day může být jakákoliv vámi zvolený den. Rodinná oslava, narozeninová párty, víkendové grilování nebo také jen obyčejná středa. Zkuste si takovéhle dny naplánovat pro začátek dva do týdne. Uvidíte, že vaše produktivita po dni volna stoupne. Podle vašich potřeb pak uvidíte, kolik takových dní v měsíci vlastně potřebujete.
5. Odpusťte si selhání
Odpustit si selhání je součástí procesu trénování disciplíny. Většinou se nám vše daří plnit na 100%, ale chybovat je lidské. Je proto nezbytné, abychom si občasné přešlápnutí odpustili. Z pocitu viny za nedokončení denního to-do listu bychom se postupem času propadli na dně a velice brzy by se dostavily i pocity zklamání a nedostatečnosti.
Jestliže selžeme, je to naopak zpětná vazba pro nás. Při nesplnění některého z denních úkolů je nutné se zamyslet a ohlédnout za našim dnem, přehodnotit naše cíle a případně zpomalit a ubrat z našich nároků. Čím více pocitu viny na sebe navalíme, tím těžší pro nás bude následný návrat do režimu.
Jak jste na tom s disciplínou vy? Daří se vám každý den plnit své úkoly a postupně na sebe nároky zvyšovat? Vyzkoušejte naše tipy, jak disciplínu trénovat a dejte nám vědět zda vám tento článek pomohl k dalšímu kroku ve vašem osobnostním rozvoji.