Aplikací pro chytré telefony různých platforem existuje nepřeberné množství, jen pro iOS jich jsou k dispozici téměř dva miliony. Některé jsou užitečné více, některé méně. Mnoho jich pouze zabírá drahocenný prostor na našich telefonech, narušuje naše soukromí nebo nás zahlcuje zbytečnými notifikacemi. Některé aplikace jsou dokonce přímo nebezpečné.
Jiné používáme mnohokrát denně, ať už pro zábavu, práci nebo řešení nejrůznějších problémů všedního dne. Aplikace, které spadají do té druhé z kategorií, je někdy těžké najít, inspiraci můžete hledat třeba zde.
Člověk má někdy pocit, že vše dobré již má a používá, ale není tomu tak. Některé dobré aplikace nám v množství zkrátka proklouznou mezi prsty. Níže přinášíme výběr toho nejlepšího, co vás zatím pravděpodobně minulo.
Přečtěte si také článek o tom, kdo si prohlíží váš profil na Instagramu nebo o jarní detoxikaci.
Oak
Oak je jednou z nejlepších aplikací pro meditaci a jako bonus je úplně zdarma. Nabízí úlevu od stresu, úzkosti či nespavosti za pomoci prověřených dechových cvičení, jimiž vás provede krok za krokem. Cvičení si můžete doplnit různými relaxačními zvuky, jako je déšť, vlnobití nebo praskání ohně. Oak je i příjemný na pohled a jednoduše se ovládá. Obzvláště v době covidové tuto aplikaci používám prakticky denně, vždy mne zklidní a příjemně naladí.
Aplikace pouze pro iOS
TextGrabber
TextGrabber je nástroj, který vám bude extrémně užitečný, fotíte-li často texty, se kterými pak chcete dále pracovat. Jednoduše vyfotíte text a aplikace jej z obrázku rozpozná a převede do editovatelné podoby, kterou pak můžete jednoduše zkopírovat a s textem dále pracovat. Aplikace podporuje i češtinu. Rozpoznání textu není sice bezchybné, ale jste-li student nebo s texty pracujete hodně, může vám TextGrabber ušetřit spoustu času a přepisování. Rozpoznání textu nabízí také známá aplikace na poznámky Google Keep.
mujRozhlas
Nová aplikace Českého rozhlasu nabízí stovky hodin audia pro milovníky poslechu všeho druhu. Obzvláště tuto aplikaci doporučuji každému, kdo má rád kvalitní mluvené slovo, ať už ve formě podcastů, zpráv, rozhlasových her či pohádek pro děti. Jedná se o jeden z posledních úlovků na mém telefonu a podle statistiky používání telefonu zde trávím hodiny denně – domácí práce jsou mnohem zajímavější, když si k nim pustíte například napínavou detektivku v podání skvělých českých herců.
PocketCast
PocketCast je další aplikací pro poslech podcastů (pokud to dosud nebylo zřejmé, jsem velký fanda mluveného slova). Po vyzkoušení desítek různých podcastových aplikací jsem si právě tuto zamilovala, Důvodů je několik – intuitivní ovládání, možnost velmi jednoduše tvořit fronty různých podcastů a přidávat na začátek nebo na konec fronty epizody na jedno kliknutí či si vzhled aplikace přizpůsobit zcela podle svého. Kdo podcasty miluje, musím PocketCast aspoň vyzkoušet.
ScannerPro
Skenovací aplikace ScannerPro si místo na tomto seznamu vydobyla neskutečnou užitečností a jednoduchostí používání. Málokdo z nás v dnešní době vlastní fyzický skener a nedala bych krk za to, že někteří členové mladé generace vůbec tuší, co to skener vlastně je. Potřebujeme-li zdigitalizovat fyzický dokument, jednoduše jej většinou telefonem vyfotíme a máme hotovo. Někdy ale přece jen potřebujeme, aby digitální kopie dokumentu měla jistou úroveň, aby dokument měl například jasné okraje, nebyly na něm stíny a podobně.
Právě toto nám zajistí aplikace ScannerPro, která umí vše, co bylo zmíněno, a ještě něco navíc. Například dokument automaticky detekovat a snímek pořídit ve chvíli, kdy telefon držíte stabilně, umí skenovat dokumenty o více stranách, automaticky rozpoznat okraje a dokumenty upravit tak, aby byly co možná nejčitelnější či je nasdílet do úložiště dle vašeho výběru.
Aplikace pouze pro iOS