Moravskoslezské Beskydy patří do jednoho pohoří České republiky a svou oblíbenost zastávají hlavně u místních turistů či cizinců brouzdajících blízko hranic Polska a Slovenska. Nachází se na nejvýchodnější straně naší země a rozlohou zasahují až k našim dvou výše zmiňovaným sousedům.
Možná Češi bydlící ve vzdálenějších místech tyto hory příliš často nevyhledávají, ale to ještě neznamená, že toto pohoří nemá co nabídnout a ukázat. Naopak by byl obrovský některá místa neprozkoumat, a to nejen ta horská.
Beskydská královna Lysá hora
Jedná se o nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd, na jejímž vrcholu se tyčí televizní vysílač, který z dálky spatříte na mnoha místech v tomto kraji. Nahoře čeká odměna v podobě úchvatných výhledů do okolí či doplnění sil něčím dobrým v žaludku v místní horské chatě. A co takový východ nebo západ slunce? Romantika „skoro“ zadarmo.
S liduprázdnou procházkou nepočítejte.
Oblíbenost stále roste stejně jako počet výstupů lidských i zvířecích končetin. Navíc větší rozmanitost turistických tras a blízkost dalších atraktivit ke zvyšování koncentraci lidí jen přispívá.
Pustevny po stopách boha Radegasta
První místo v lapání turistů získávají Pustevny. Není čemu se divit, dostat se k nim dá všemi možnými způsoby – lanovkou, autem, na kole i vlastníma nohama. Kromě potěšení oka výhledy do okolí vás nahoře čekají další zajímavé atraktivity.
Atmosféra Valašska jde cítit na každém kroku. Lidová architektura chatek, nabízené zboží lokálních prodejců a ochutnávka tradičních specialit, jejichž vůně doprovází celou trasou.
Poměrně novým a velmi oblíbeným lákadlem je Stezka Valaška. Dřevěnou stavbou obohacenou houpacími můstky se pokocháte výhledy nad korunami stromů do ještě větší vzdálenosti.
Postoupíme dále od Pusteven a dorazíme na osvěžující zastávku k Radegastovi, tedy k jeho soše. Jak jinak se s ním pozdravit, než ťuknutím si studeným a čepovaným jmenovcem z místního stánku.
Další zastávkou je kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti, ze které si kromě upomínkového předmětu můžete odnést vizuální památku v paměti v podobě výhledu z menší rozhledny.
Pokud jste vázání zaparkovaným autem nebo vám nevadí jít zase zpátky k Pustevnám, můžete si zpáteční cestu dolů zpestřit sjezdem na koloběžce, kterou si za poplatek půjčíte.
Po medvědích tlapkách
Patříte mezi skupinu lidí, která miluje procházky přírodou, ráda poznává různé zajímavosti okolí, ale výšlapy zrovna nadvakrát v lásce nemá? Tak medvědí tlapky jsou přesně pro vás!
Přímo v srdci Beskyd leží čtyři vesničky, které spojuje šest různých stezek se zvířecím názvem a svou specifickým barevným označením.
Každá z nich má jinou délku, rozmanitost a náročnost. Ale ani na jedné nebudete ochuzeni o zábavu a krásy této oblasti, které nemusí být nutně skryté a dosažitelné pouze na vrcholcích hor.
Stezky vás provedou po místních přírodních úkazech a nechybí také odpočinkové zastávky na občerstvení v turistických chatách schovávajících se v lesích a mírných kopečcích.
Městečko Štramberk
Malebné uličky Štramberku se před zraky skrývají mezi beskydskými kopci. Okouzlí vás svou místní architekturou, která v sobě nese historii i tradiční kulturu, a z vůně lokálních dobrot se vám budou sbíhat sliny.
Tip: Bez perníkové dobroty zvaně Štramberské uši určitě neodcházejte.
Město má mnoho atraktivit, které stojí za to navštívit. Nejvíce oblíbená je Štramberská trúba, na kterou můžete vystoupat a porozhlédnout se z ní po okolí. Jedná se o zachovalou hradní věž bývalého hradu, který již není dochovaný.
Další zajímavostí v okolí městečka je jeskyně Šipka, kde byly nalezeny ostatky člověka. Jednoduchá, ne příliš hluboká a tajemná. Pouze krasová a volně přístupná jeskyňka po celý rok. Připomíná spíš prapodivný útvar ve skále, který si můžete prolézat skrz na skrz, kam vám tělo dovolí.
Přečtěte si také náš článek o změně k lepšímu nebo o kreativním tvoření.
Nejen za Liškou Bystrouškou do Hukvald
Město s úžasnou kulturou a památkami, to přesně jsou Hukvaldy. Kromě své místní zajímavé historie se tady dozvíte něco o životě rodáka a hudebního skladatele Leoše Janáčka. Prohlédnout si můžete Janáčkův rodný dům, ve kterém se nachází galerie a expozice Země hradů, informační centrum a jeho Pamětní síň.
Dále se ve městě nachází lední oplocená obora, ve které se můžete projít zcela zdarma. Narazíte na sochu Lišky Bystroušky, které nezapomeňte pohladit ocásek pro štěstí. Pokud budete mít štěstí, narazíte v oboře na volně pobíhající daňky.
Největší dominantou města je hradní zřícenina, která patří mezi největší na Moravě. Naleznete ji po vyšlápnutí kopečka uvnitř obory. Po zaplacení vstupného se po ní můžete projít, případně si připlatit za komentovanou prohlídku. Dozvíte se více o její historii a celkové kultuře.