Zimnice, charakteristický příznak mnoha infekčních a zánětlivých onemocnění, je v podstatě běžnou a přirozenou reakcí našeho těla. Jedná se však zároveň o signál, který bychom rozhodně neměli přehlížet. Co zimnice znamená, může se objevit i bez teploty a jak si s ní poradit u dospělých, v těhotenství a u dětí? To se dozvíte zde.
Proč se zimnice objevuje u dospělých i dětí
Zimnice je stav charakterizovaný intenzivním pocitem chladu, který je současně doprovázen třesem. Tento jev je spojen se zvýšením tělesné teploty, což je reakce těla na různé typy infekcí nebo zánětů a nastává i v teplejším prostředí.
Ať už se jedná o bakteriální, virové, nebo jiné typy infekcí, zimnice je v podstatě obranným mechanismem. Její přítomnost signalizuje, že imunitní systém pracuje na odstranění infekce, a to je také důvod, proč byste tento příznak nikdy neměli ignorovat. Velmi často totiž indikuje počínající nebo probíhající zdravotní problémy.
Zimnice se neobjevuje pouze u dospělých, ale také u dětí. I v jejich případě se jedná o projev různých onemocnění od nachlazení až po závažnější infekce nebo záněty.
U dětí je často doprovázena dalšími příznaky, jako je horečka, bolest hlavy, únava nebo podrážděnost. To je jasný signál, že je nutné navštívit lékaře. Zároveň se jedná o projev imunitní reakce organismu na nějaký problém, což samo o sobě rozhodně není nic špatného. Dětský organismus si však se zimnicí bez lékaře obvykle neporadí.
Pokud jde o léčbu zimnice, je kromě řešení příčin důležitá také symptomatická léčba. Zásadní je dostatečný příjem tekutin, odpočinek a v případě potřeby použití léků na snížení horečky. S ní by se měla zmírnit i zimnice.
Kromě horečky se však může paradoxně objevit i podchlazení. Jedná se o stav, který se vyznačuje teplotou do 35,5 °C a může se střídat se zvýšenou teplotou.
Které nejčastější příčiny a nemoci ji způsobují
Zimnice je stav a zároveň příznak. Je jedním z nejčastějších příznaků infekčních a zánětlivých onemocnění a zároveň je projevem aktivace lidského imunitního systému. Ta je nejčastěji způsobena virovými infekcemi a záněty.
Jedná se o nemoci, které jsou běžné a všeobecně známé tím, že způsobují zimnici, ale také horečku nebo zvýšenou teplotu. Mezi další příčiny patří bakteriální infekce, včetně streptokokové angíny, zápalu plic a močových infekcí. I u nich je zimnice častým doprovodným jevem, ale její průběh je poněkud závažnější.
Kromě těchto infekcí může zimnice signalizovat také onemocnění, jako je tuberkulóza a bakteriální sepse, kde již hrozí akutní a intenzivní zhoršení stavu.
Další kategorií onemocnění jsou autoimunitní onemocnění, jako například revmatoidní artritida. Zde zimnice odráží zánětlivou reakci organismu proti vlastním tkáním, která je obvykle spojena s reakcí imunitního systému. Ta je pochopitelně přehnaná.
Mezi vzácnější příčiny zimnice může patřit extrémní únava, stres nebo akutní podchlazení vlivem prostředí. V každém případě je zimnice komplexním příznakem, který může signalizovat celou řadu problémů. Některé z nich, jako například nachlazení, nejsou závažné, ale jiné, zejména infekce, bychom neměli ignorovat.
Jaké další příznaky a projevy s ní mohou být spojeny
Zimnice nikdy nepřichází bez příčiny a obvykle není ani jediným příznakem. Naopak je velmi často doprovázena řadou dalších příznaků, které jsou dobrým pomocníkem při identifikaci jejího původu. Takovým projevem je například horečka.
Ta slouží jako obranný mechanismus proti infekci nebo zánětu tím, že zvyšuje tělesnou teplotu nad normální úroveň. Tímto způsobem se tělo snaží omezit množení patogenů.
Dalším běžným příznakem, který může doprovázet zimnici, je pocení. To se často objevuje po horečce, kdy tělesná teplota začne klesat zpět na normální hodnoty. Pocení je proces, kterým tělo reguluje svou teplotu a snaží se odvádět přebytečné teplo. Je také spojeno s bolestmi těla, zejména s bolestmi svalů a kloubů.
Všechny tyto příznaky odrážejí imunitní reakci na infekci, zánět nebo přítomnost virů, bakterií či jiných parazitů v těle. Mezi další příznaky patří únava a slabost, které jsou po zimnici dalším odrazem zvýšené zátěže organismu v důsledku nemoci.
Často se objevují rychle a mohou být výrazné, což má za následek vyvolání potřeby odpočinku. K dalším příznakům spojeným se zimnicí patří návaly horka, bolesti hlavy, závratě, nevolnost, zvracení nebo naopak návaly chladu. Tyto příznaky mohou poukazovat na specifičtější zdravotní problémy a pomoci při diagnostice.
Velmi důležitá je však nejen jejich přítomnost, ale také jejich intenzita. Rychlý nástup poukazuje na akutní stav, zatímco nižší intenzita bývá známkou chronického průběhu.
Přečtěte si také o neštovicích nebo o syndromu vyhoření.
Co znamená v těhotenství a co v takovém případě dělat?
Jedním ze stavů, kdy je zimnice obzvláště nebezpečná, je těhotenství. V tomto období je příznakem indikujícím přítomnost infekce nebo jiného zdravotního problému, který může ovlivnit nejen zdraví matky, ale také vývoj plodu.
Přítomnost zimnice může být příznakem běžných infekcí, například močových, které jsou v těhotenství vzhledem ke změnám v organismu častější, ale i něčeho jiného.
Může však signalizovat i závažnější problémy, jako je preeklampsie. To je stav, který se vyznačuje vysokým krevním tlakem a může představovat vážné riziko pro matku a plod. V případě, že těhotná žena pociťuje zimnici a má vysoký krevní tlak, je nutné navštívit lékaře. Zimnice může být v období těhotenství spojena také s chřipkou nebo infekcí dýchacích cest.
Na začátku těhotenství, tj. v prvním trimestru, je třeba uvažovat také o hormonální nerovnováze, ale na druhou stranu zimnice jako taková rozhodně není typickým příznakem těhotenství. Pokud se vyskytne, je třeba navštívit lékaře kvůli diagnostice a určení příčiny.
Kromě toho může na základě výsledků navrhnout vhodnou léčbu, například léčbu antibiotiky. Po skončení těhotenství je zimnice jedním z projevů zánětu mléčné žlázy, který se projevuje bolestí, zarudnutím a otokem postiženého prsu. V každém případě platí, že zejména v těhotenství je třeba dávat pozor na každý signál.
Jak na zimnici u dětí, její příčiny a možnosti léčby
Děti, zejména ty mladší, bývají náchylnější k infekčním onemocněním kvůli nedostatečně vyvinuté imunitě. Proto se u nich také objevuje zimnice častěji, spolu s některými dalšími příznaky, zejména zvýšenou teplotou a horečkou.
Příčiny zimnice u dětí jsou různé a mohou zahrnovat jak běžné infekce, jako je nachlazení a chřipka, tak závažnější bakteriální infekce, včetně infekcí močových cest a zápalu plic. V některých případech může zimnice souviset i s jinými onemocněními, jako je malárie v endemických oblastech. V našem případě se ovšem jedná spíše o signál autoimunitní reakce.
Při identifikaci zimnice u dítěte je důležité věnovat pozornost i dalším příznakům kromě výše uvedených, jako je bolestivost, ztráta chuti k jídlu a podrážděnost.
Může se také objevit zvracení, nevolnost a křeče v břiše, které signalizují problémy v trávicí soustavě. Pokud je zimnice bez horečky nebo teploty, může být také známkou nadměrného fyzického vyčerpání. Naopak pokud se objeví průjem, jde o akutní infekci.
Jakékoli znepokojivé příznaky by měly být okamžitým důvodem ke konzultaci s pediatrem. Léčba zimnice u dětí závisí na její příčině, v případě virových infekcí je důležité zmírnění příznaků, u bakteriálních nasazení antibiotik. Mnoha případům lze také předcházet, a to očkováním a zejména důkladným mytím rukou.
Několik rad na závěr a kdy navštívit lékaře
Zimnice je jistě nepříjemným projevem, který právem vyvolává obavy. To platí tím spíše, pokud se objeví náhle nebo je doprovázena dalšími příznaky. Zároveň se však jedná o přirozený stav, který je reakcí těla na vnitřní boj s infekcí nebo zánětem.
Při výskytu zimnice je zásadní všímat si i dalších příznaků. Mezi ty nejčastější, které je také třeba řešit nejnaléhavěji, patří horečka, bolesti těla, únava a nevolnost. Jejich přítomnost může pomoci určit konkrétní příčinu, tj. zda se jedná o běžné nachlazení, chřipku či infekci, nebo zda je příčinou závažnější onemocnění.
Léčbu, a to jak u dětí, tak u dospělých, je třeba přizpůsobit situaci. V případě infekce nebo zánětu se podává antibiotická nebo antivirová léčba.
Současně je důležitá symptomatická léčba. Ta spočívá v odpočinku, který pomůže tělu zotavit se a zvýšit energii pro boj proti infekci. Zároveň je také důležité zajistit teplé a pohodlné prostředí. To může zlepšit regulaci tělesné teploty a zmírnit zimnici.
Další součástí symptomatické léčby je zavodnění organismu, tedy hydratace. Zvýšený příjem tekutin pomáhá zlepšit metabolické procesy v těle a doplnit potřebné minerály a elektrolyty, které mohly být ztraceny zvýšeným pocením. Tekutiny podporují vylučování a odplavování škodlivých toxinů z těla, včetně virů a bakterií.
Obecně pak platí, že pokud zimnice spolu s dalšími projevy neustoupí do 24 hodin, je nejlepší navštívit lékaře. V případě dětí se nebojte zajít také na pohotovost.