Kamna na pelety jsou čím dál oblíbenější, ale rozhodně nejsou v českých domácnostech k vidění tak často jako klasické krby nebo kamna na dřevo. Kam všude se automatická kamna hodí a jaké mají největší výhody?
Nejprve si řekněme, co mají peletová kamna a kamna na dřevo společného: Jsou ideální jako doplňkový zdroj vytápění do rodinných domů. Vhod přijdou během podzimu nebo jara, kdy je potřeba jen mírně zatopit v závislosti na počasí, a také přes zimu, když si chcete přitopit. Navíc dokážou v místnosti dotvořit příjemnou atmosféru a mohou sloužit i pro vytápění rekreačních objektů.
Tím ale podobnost končí a my jsme pro vás sepsali 5 nejčastějších otázek, které se týkají výhod peletových kamen.
V čem se liší kamna na pelety od kamen na dřevo?
Hlavní rozdíl je v palivu, které se používá. Pokud máte krb nebo kamna na dřevo, je třeba připravit dřevo a pravidelně přikládat. Regulace je možná pomocí klapek přívodu vzduchu a těžko se vám podaří docílit přesnou a stálou teplotu v místnosti.
Oproti tomu kamna na peletky mají automatický provoz a chod vytápění řídí osvědčená elektronika. Jakmile si zvolíte požadovanou teplotu, kamna na pelety fungují přesně tak, jak si nastavíte.
Jaké jsou výhody pelet?
Pelety se vyrábějí lisováním pilin, takže jsou 100% přírodní. Každý váleček má stejnou velikost, což umožňuje automatické dávkování paliva. Kamna i kotle na pelety díky tomu umí samočinně dodávat palivo ze zásobníku na rošt hořáku a udržovat vytápění bez ručního přikládání.
Další výhodou je, že pelety jsou už z výroby připravené k okamžitému použití. Mají optimální vlhkost a vysokou výhřevnost. Dobře se skladují (volně sypané nebo v pytlích) a zůstává z nich jen malé množství popela.
Opravdu topí peletová kamna bez přikládání?
Dokud je v zásobníku kamen dostatek paliva, nemusíte se o přikládání vůbec starat. „Zásobník kamen z naší výroby pojme 35 kilogramů pelet, což vystačí na 3 dny automatického provozu. Pelety do zásobníku jednoduše přesypete ze sáčku,“ vysvětluje Ing. Jana Stříteská ze společnosti OPOP. Zásobník je skrytý za dvířka kamen, takže není vůbec vidět. Podle nastavení se pelety plynule dodávají na rošt hořáku a kamna udržují požadovanou teplotu.
Jak nastavím chod vytápění a požadovanou teplotu?
Pro nastavení a regulaci slouží dotykový displej. Použitá řídicí jednotka kamen si poté vše reguluje a spíná vytápění podle toho, jak se mění teplota v místnosti. K dispozici máte 5 stupňů výkonu. Zapnutí i vypnutí funguje na stisk tlačítka a lze nastavit denní i týdenní program vytápění.
„Nemusíte se zabývat ani rozděláváním ohně. To za vás udělá zapalovací patrona, která sama nažhaví palivo,“ připomíná další výhodu Ing. Jana Stříteská z OPOP. „V balení dodáváme také dálkové ovládání, aby byl komfort maximální,“ dodává.
Přečtěte si také o výběru vysavače nebo o chybách při uzení masa.
Jakou údržbu peletková kamna potřebují?
Peletová kamna mají čistý provoz, protože nedochází k manuálnímu přikládání a otevírání dvířek. Nemusíte sekat dřevo, připravovat třísky ani nosit do interiéru polena zvenku.
Aby nic nerušilo váš výhled na hořící plamen, mají kamna od OPOP speciální způsob obtékání vzduchu kolem dvířek, a sklo tak zůstává bez sazí.
Během provozu kamen dochází také k pravidelnému čištění hořákové misky pomocí ventilátoru. Popel se sbírá do snadno vyjímatelné nádoby, kterou jednoduše jednou za čas vysypete.
Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP