Absolvováním rekvalifikačního kurzu zvýšíte své šance na pracovním trhu. A to ať už jste práci ztratili, nebo z ní chcete odejít sami. Rekvalifikační kurz vám navíc může pomoci se založením vlastního podnikání nebo zajistit větší šance při hledání práce. Jak zvládnout rekvalifikaci snadno a bez stresu?
Rekvalifikační kurz: Jak na to?
Rekvalifikační kurz vám rozhodně nemusí dělat vrásky na obličeji, nejedná se o nic dramatického, co byste snad neměli zvládnout. Přesto je dobré vědět, do čeho jdete a připravit se dopředu.
Co to je rekvalifikace?
Jako přesnou definici rekvalifikace bychom mohli uvést, že se jedná o změnu nebo rozšíření stávající kvalifikace. Tak zvané rekvalifikační kurzy pak slouží k nabití těchto nových informací i praktických znalostí. Zpravidla na konci dostanete osvědčení o absolvování rekvalifikace.
Kurzy mohou provozovat pouze vzdělávací instituce, které obdržely akreditaci MŠMT ČR.
Proč změnit práci?
Důvodů pro změnu práce bychom mohli vyjmenovat možná i desítky. V posledních letech je změna pracovní pozice mnohem obvyklejší, než tomu bylo ještě před několika desítkami let. Dříve lidé mnohem častěji setrvávali dlouhá léta ve stejné práci a to i přesto, že jim nevyhovovala.
Dnes ale mění lidé práci častěji, průměrně jednou za dva až čtyři roky. Důvody mohou být různé, například:
- zaměstnání vás nadále nebaví, nenaplňuje
- syndrom vyhoření
- vyskytla se vám lepší nabídka, povýšení
- přechod ze zaměstnání na podnikání
- životní styl a jeho změny (stěhování, příchod dětí)
A mnohem více, v takovém případě je ten pravý čas na změnu pomocí rekvalifikace.
Tip: Také by se vám mohl líbit článek Jak si udržet pozitivní mysl i při nezaměstnání?
Jaké existují rekvalifikační kurzy?
Výběr oborů a rekvalifikačních kurzů je opravdu široký a rozmanitý. Na své si přijdou prakticky všichni. Mezi nejčastější a také nejoblíbenější rekvalifikační kurzy patří:
- rekvalifikační kurz účetnictví
- rekvalifikační kurz elektrikář
- rekvalifikační kurz kadeřnice
- rekvalifikační kurz asistentky
- rekvalifikační kurz kosmetička
Mezi ty novější patří také kurzy v oblasti marketingu, administrativy, managementu a personalistiky.
Jak zvládnout a připravit se na rekvalifikační kurz?
Jak jsme již zmínili v úvodu, na kurz je dobré se dopředu připravit a zvládnout jej tak ve větší pohodě. Přece jen se jedná o zásah do vašeho obvyklého time managementu a neděláte jej pravděpodobně desetkrát za život. Jak tedy na to?
1. Vyberte si ten pravý pro vás
Vybírat kurz můžete dvěma způsoby:
- Necháte si poradit od úřadu práce
- Vyberete si sami
Nevýhoda rekvalifikací přes úřad práce je, že nabízí pouze omezenou nabídku kurzů, takže si nevybere úplně každý. Pokud budete preferovat kurzy, které odpovídají tomu, co opravdu chcete dělat v budoucnu (a tak by to také mělo být), pravděpodobně si je najdete spíše po vlastní ose.
V každém případě počítejte s časovou rezervou alespoň jeden měsíc. Bohužel to nefunguje tak, že byste se jeden den přihlásili a druhý den už nastupovali na první lekci. V úvahu musíte vzít pevné termíny kurzů a všechny náležitosti, které musí projít schvalovacím procesem, mohou zabrat i více jak 30 dní.
Zjistěte si všechny informace
Informací, které si můžete (a měli byste) zjistit dopředu, je celá řada. Začněte s cenou kurzu, která by měla odpovídat jeho kvalitě. Také místo výuky pro vás může být rozhodující. Dnes již najdete rekvalifikace po celé České republice, od Prahy po Ostravu.
Takovým oříškem může být platnost akreditace, kterou si doporučujeme ověřit v databázi MŠMT. Pokud kurz nemá platnou akreditaci, nedostanete ani osvědčení o absolvování.
Jestliže je to možné, zkuste si dopředu získat i nějaké studijní materiály nebo si přečíst novinky z oboru.
A posledním, avšak velmi důležitým, místem na internetu, které byste měli navštívit, jsou reference jednotlivých kurzů od absolventů. Ty vám prozradí snad ze všeho nejvíc.
Vše si naplánujte dopředu
Každý kurz bude vyžadovat vaši přítomnost na něm a zabere několik hodin z měsíce. Pokud je to jen trochu možné, zkuste si naplánovat svůj nový time management dopředu.
Především v případě maminek s dětmi je vhodné zajistit si hlídání dětí, najmout chůvu nebo požádat příbuzné a přátelé.
Tip: Také by se vám mohl líbit článek Jak se připravit na pohovor?
Jací jsou lektoři?
Tým lektorů vybraného kurzu by měli tvořit zkušení odborníci, kteří disponují léty praxe. Tito prověření školicí vám poskytnou mnohem relevantnější a kvalitnější znalosti i zkušenosti.
V případě kurzů, které zahrnují praktické zkoušení dovedností, je skvělé, pokud je vedou lidé z oboru, kteří se sami věnují činnosti, jež vyučují. Na webových stránkách kurzů byste se vždy měli dozvědět, kdo je vede a jaké jsou jeho znalosti (případně i životopis) v oboru.
Využijte zdarma konzultací
Kurzy, které nabízejí konzultace zdarma, dokazují, že si stojí za svým uměním naučit a chtějí lidem pomoci. Využijte tedy zdarma konzultací, které vám nabízejí. Může vám to pomoci v rozhodování, na jaký rekvalifikační kurz se hodíte.
Některé vzdělávací instituce navíc nabízejí zdarma konzultace i po absolvování kurzu, kdy můžete využít podpory lektorů ve svých začátcích.
Jaké zkušenosti s rekvalifikačními kurzy máte vy? Co byste doporučili těm, kteří se chystají na svoji první lekci? Pište do komentářů.