Tento trend určitě znáte, ale vyvstává z něj jedna otázka. ,,Co dělat, abychom dávali našemu tělu veškerou výživu, kterou potřebuje, i když mu nedodáme živočišné produkty?“
Možná si totiž myslíte, že přestanu jíst maso a tím to končí, ale to jste se spletli. Je důležité si hlídat vitaminy. Bez nich pak přichází na řadu věci jako únava, slabá imunita, bolení hlavy a další, a to prostě nechcete. Berte to zodpovědně a dejte tělu to, co chce!
TIP: Přečtěte si článek o lahodném burgeru bez masa.
Co je Veggie?
Pro neználky, kteří by náhodou zaspali dobu (pochybuju) vysvětlím pojem vegetariánství. Je to prostě člověk, kterej nežere maso, lidově řečeno.
Verze pro květinky: Člověk, který nekonzumuje maso.
Proč to děláme?
Důvody se různí. Někdo to dělá, protože tak brání zájmy zvířat, která proti tomu bojovat nemohou. Někdo nemůže maso konzumovat ze zdravotních důvodů, a někomu jednoduše nechutná.
A TEĎ K TÉMATU..
Určitě už se nemůžete dočkat, až Vám povím, co je tedy potřeba.
• Vitamin B12
• Vitamin D
• Omega-3 mastné kyseliny
• Zinek
• Železo
• Jód
• Vápník
• Bílkoviny
Je sice super, že víte, co papat, ale nutné je taky vědět, kde to najdeme, takže..
VITAMIN B12
Pokud nejste vegan (vynechává všechny živočišné výrobky), zkuste mléko, sýry, vejce. Veganskou variantou je chlorella, nori (mořská zelenina z Asie – používá se na balení sushi) či spirulina (sladkovodní řasa, má v sobě spoustu vitaminů), ale pravděpodobně budete muset užívat B12 v tabletové formě, jelikož takové množství, které potřebujete, nespapáte.
VITAMIN D
Sluníčko, sluníčko. Tento zdroj asi znáte, tak ho využívejte jako omluvu za nepříchod do práce. Opalujte se denně 20-30 minut, ale bez opalovacího krému, aby se Vám vitamin dostal pod kůži, takže opatrně, nepřehánějte to!
Opět platí to, že největší jistotu dostatku tohoto vitaminu máte, když ho užíváte jako doplněk, zvolte nejlépe D3. Klidně se nechte otestovat, ať víte, jak na tom jste a kolik je pro Vás ta správná dávka. Dávka vitaminu D. abychom si rozuměli.
OMEGA-3 MASTNÉ KYSELINY
Tady to máme poměrně jednodušší – lněný olej a semínka, vlašáky, chia semínka (který cpu úplně všude). Nejspíš nebudete pro rybí tuk, místo toho ale využijte rašelinový olej, který se vyrábí z řas, takže žádní tvorečkové.
ZINEK
Fazole, ořechy, semena, výživná kvasnice, luštěniny, obilniny, pšeničné klíčky, tofu, chléb z naklíčených zrn, tempeh nebo miso (pasta ze sóji). Celkově luštěniny mějte vždy doma, budou k užitku.
Ideálně konzumujte zinek v průběhu dne. Vstřebávání zinku můžete zvýšit tím, že oříšky, semena a luštěniny namočíte na noc do vody.
ŽELEZO
Můžete jásat, protože železo obsahují opět fazole, čočka, ořechy a semena, takže dvě mouchy jednou ranou.
Pochutnat si ale můžete taky na obohacených cereáliích, sušeném ovoci a brukvovité zelenině. Cože? Že nevíte, co to je? Buďte v klidu.. taky jsem nevěděla. Chvilka pro analýzu.
Mezi brukvovitou, jinak řečeno košťálovou zeleninu patří například zelí, kapusta, květák, ředkev, růžičková kapusta, hořčice, brokolice, pekingské zelí, křen, řepka.
JÓD
Jeho zdrojem jsou jodizovaná sůl, mořské plody, mořské řasy a mléko. Jestli jste vegan, tak tady máte škálu trochu menší, ale pořád dostatek, jelikož denní doporučená dávka je půl lžičky soli denně, takže tady to asi taková trága nebude.
VÁPNÍK
Pro zdravé kosti a zuby.
Krom mléčných výrobků se dá získat z čínského zelí, kadeřávku, indické hořčice, vodnice (ne, nemyslím kouření vodnice), potočnice lékařské, brokolice, cizrny, tofu, rostlinného mléka, máku (mega důležitý, je nejlepší ze všech), zeleného čaje a tak dále. O vápník nebude nouze, jak jste si sami přečetli, je toho spousta, takže žádný výmluvy!
BÍLKOVINY
Neboli velice populární PROTEIN. Jestliže se aspoň trochu zajímáte o zdravou stravu a cvičení, na tohle slovo narazíte na každým rohu. Stačí si koupit prášek s příchutí nebo bez a sypat ho, kam Vás napadne. Ale poprosím, aby to bylo alespoň do jídel. Polévky, voda, mléko, buchty,.. Tímto způsobem můžete zvýšit příjem.
Kromě proteinových prášků ale nezapomeňte na klasické potraviny – luštěniny, ořechy, semínka, obiloviny, mořské řasy (jezte sushi!), chlorella a spirulina. A jestli se nebojíte mléčných výrobků a vajec, tak jděte do nich.
Co na závěr?
Jestli nemáte úplně tušení, kde se dají potraviny z tohoto článku sehnat, mrkněte do Dm, Tety nebo celkově tam, kde je napsáno zdravá výživa nebo něco podobného. Co neseženete v obchodech, seženete na internetu. Udělejte nějakou větší objednávku třeba z aktinu nebo jiných e-shopů zabývající se zdravou stravou. Třeba všechny druhy řas určitě neseženete v českých obchodech, tak hledejte, šmudlové. Nemusíte žrát maso, ale jezte vše z rostlinné, co se dá. Vytěžte z toho, co Vám zbylo. Naučte se jíst od všeho něco, aby Vaše strava byla pestrá i bez zvířat. Dávejte na sebe pozor, všeho s mírou.. nebo s Mírou?
Mohl by Vás také zajímat článek o ketodietě nebo o bylinné koupeli.