Když vás na dovolené okradou, ať už někde v davu, v hotelu, nebo na pláži, je to nepříjemné, ale rozhodně ne neřešitelné. Přečtěte si, co byste měli v případě odcizení osobních věcí udělat jako první a jak celou situaci vyřešit zodpovědně, efektivně a v klidu.
- Zhluboka se nadechněte a přepněte do racionálního módu
Je normální, že když vás někdo okrade, nedej bože přepadne, začnete panikařit a máte pocit, že svět končí. Zkuste se pořádně nadechnout, napočítat do deseti a zklidnit svoje emoce. Když začnete myslet racionálně, východisko nenadálé situace uvidíte jasněji a pozitivněji. Každý problém má řešení a obdobný incident v cizí zemi už řešilo XY dalších lidí před vámi. Zvládnete to i vy.
- Zablokujte své platební karty
Jako první vytočte zákaznickou linku své banky a požádejte je o okamžité zablokování platebních karet, a to nejen ke svému běžnému účtu, ale i ke všem spořicím. Ve svém internetovém bankovnictví si pak u některých bank můžete kartu dočasně aktivovat, pokud například potřebujete zaplatit telefonem nebo si vybrat peníze. V každém případě si také změňte heslo do svého internetového bankovnictví.
- Nahlaste krádež na nejbližší místní policii
Ohlášení krádeže místní policii není povinné, ale víc než vhodné. Orazítkované dokumenty a potvrzení od policie se vám mohou hodit při vyřizování dočasného cestovního dokladu nebo pro pozdější prokazování pojišťovně.
- Jste bez dokladů? Vydejte se na místní ambasádu
Jste-li bez dokladů, vaše další cesta by měla vést na ambasádu České republiky v daném místě. Nejprve zkuste na zastupitelský úřad předem zavolat a domluvit si schůzku. Pro vydání náhradního dokladu budete potřebovat pasovou fotku – tu si u místního fotografa nebo ve fotobuňce zařiďte předem. Na ambasádě vám pak proces usnadní kopie ztraceného dokladu, ale obejdete se i bez ní. Vydání nového dokladu může trvat i několik dní, zpravidla vám ho ale zhotoví ihned.
Tip: Jestliže na místě není český úřad, skočte na jakýkoliv zastupitelský úřad jiné země EU.
- Obstarejte si hotovost
Trn z paty ohledně hotovosti vám vytrhne nejbližší pobočka Western Union. Zavolejte někomu ze svých blízkých, aby vám na vybranou pobočku zaslal hotovost, kterou pak na zvolené heslo běžte vyzvednout. Peníze by tam měly být nejpozději do 24 hodin.
- Nahlaste událost pojišťovně
Máte sjednáno cestovní pojištění? Nakonec tedy pojistnou událost nahlaste pojišťovně, ať už telefonicky, nebo online. Náhradu škody vám nevyplatí hned, ale může to trvat i v řádu měsíců, takže je lepší s nahlášením neotálet.
Kde v Evropě se nejvíce krade?
Na žebříčku evropských měst, kde nejvíce řádí kapsáři, se kromě Prahy drží Barcelona, Řím, Milán, Benátky, Paříž a Madrid. Ruch a obrovské množství turistů v těchto metropolích hrají zlodějům do karet, nicméně obezřetnost se rozhodně vyplatí, ať už jste kdekoliv.
Jak se chránit proti kapsářům (nejen v cizině)?
Doporučení, že si máte dávat pozor na své věci, mnohdy nestačí. Zatímco většina zlodějů pouze čeká na příležitost a nepozorného turistu, jiní jsou rychlí a dokážou vás okrást přímo před očima – sundají vám drahý foťák z krku, vytrhnou kabelku z ruky a zanechají za sebou jen rozmazanou šmouhu. O rozepnutých batozích na zádech nebo peněženkách v zadní kapse kalhot nemluvě. Nejlepším opatřením je proto prevence.
Jak se chránit před zlodějíčky během cestování?
- Peníze či kreditní karty noste ve speciální peněžence na opasek.
- Cennosti a hotovost, kterou zrovna nepotřebujete, si uložte do trezoru v hotelu.
- Věci na pláži nenechávejte bez dozoru – právě přeplněné pláže jsou rájem zlodějů.
- V metru, ve frontách frontách, u památek a na dalších přelidněných místech si své věci střežte nepřetržitě.
- Dámy, svou kabelku neodkládejte vedle sebe, a to ani v restauraci, ale mějte ji stále u sebe.
- Sjednejte si cestovní pojištění, které vám v případě krádeže může pokrýt škody.
- Buďte ve střehu
Zkuste také článek o glampingu a lázních v zahraničí.