TěloZdraví

Tipy na cvičební fitness pomůcky na doma, se kterými ušetříte místo i peníze

Také sníte o vlastní domácí posilovně, ale chybí vám pro ni doma místo a nechcete do ní investovat všechny své úspory? Pak jistě oceníte naše tipy na cenově příznivé cvičební a fitness pomůcky, které kromě nízké pořizovací hodnoty potěší i tím, jak jsou skladné a jednoduché na údržbu. Pokud jste testosteronový šílenci, tak si bez těžkých závaží nevystačíte, ovšem i pro takovým mohou cviky z domácí dílny pomoci.

Fitness pomůcky na doma

  1. Masážní ježek
  2. Deštník, hůl, tyč či jiná násada
  3. Overball
  4. Balanční podložka (čočka)
  5. Guma na cvičení (aerobic)
  6. Expandér
  7. Masážní válec
  8. Powerball
  9. Gymnastické činky
  10. Mini rotoped
  11. Míč
  12. Proč se levné a skladné cvičební pomůcky vyplatí oproti dražším alternativám

Masážní ježek

  • Cena – v průměru 35 až 45 Kč/ks
  • Velikost – 5 až 10 cm
  • Použití – všestranné, v sedě, v leže, ve stoje, pro cviky i masáže

Masážní ježek je míček o velikosti 5 – 10 cm vyráběný v různých barevných provedeních. Jak už název napovídá, tento míček je po celém povrchu opatřený trny, které tělo masírují a prokrvují . Podle materiálu rozlišujeme ježky měkké (z gumy) a tvrdé (z plastu).

Ježek je dostupný v několika provedeních.
Ježek se jako cvičební pomůcka dá pořídit v několika barevných provedeních i velikostech.

Gumový ježek je nafukovací. Při cvičení nebo masáži se tedy jemně prohýbá a jeho trny nejsou tak pichlavé. Ale právě díky tomu, že je guma při tlaku na kůži flexibilní, dosahuje tato pomůcka příjemného masážního efektu. Tento typ ježka je vhodný pro všechny části těla.

Plastový ježek je tvrdý. Při tlaku na něj se nestlačí a jeho trny jsou pichlavější. Z toho důvodu je tento ježek vhodný spíše pro masáž chodidel, kde kůže není tak citlivá. Díky tvrdosti však působí hlouběji na akupresurní body v chodidle a nahrazuje tak chůzi po tvrdém a nerovném povrchu, která byla dříve pro člověka přirozená.

Cvičit se s ježkem dá v sedě, v leže i ve stoje. Můžeme ho používat buď sami, nebo za asistence druhé osoby např. při masáži zad. Pokud si pořídíte dva stejně velké ježky, můžete cvičení rozšířit i o cviky, při nichž střídáte končetiny. Dochází pak nejen k masáži a prokrvení, ale také ke zpevnění svalů.

Cena této cvičební pomůcky bývá v průměru od 35 do 45 Kč/ks. Samozřejmě na internetu najdete i ježky dražší, ale jedná se stále o ten samý typ výrobku a nevyplatí se ho proto za vyšší cenu kupovat. Za výše uvedenou příznivou cenu můžete ježka pořídit např. v prodejnách Sportisimo s.r.o. či v některých lékárnách.

Deštník, hůl, tyč či jiná násada

  • Cena – 0 až 300 Kč/ks
  • Velikost – různá
  • Použití – ve stoje, v sedě, při cvičení i rehabilitaci

Výše uvedené jako cvičební pomůcka? Samozřejmě! Tento tip na cvičební pomůcku mi byl představen při rehabilitaci zad. V podstatě je jen na vás, co si pro tyto cviky zvolíte, ale musí se jednat o tyč nebo hůl, která se vám bude dobře držet a nebude zbytečně těžká.

Cvičit se dá s jakoukoli tyčí.
Ke cvičení můžete použít jakoukoli tyč nebo násadu.

Cvičení s tyčí je efektivní v tom, že při kmitání, zatímco držíte tyč na obou koncích, se natáhnete o něco dál. Z toho důvodu dochází k vyššímu protažení zádových a pažních svalů. Při zatuhlých nebo zablokovaných zádech tak při tomto cvičení často uslyšíte křupnutí v páteři nebo ramenou, čímž se blokace uvolní.

Cvičit tedy můžete tak, že předpažíte a kmitáte holí nahoru a dolů, nebo kmitáte zprava doleva. Když si hůl dáte za záda, můžete paže odtahovat a přitahovat k zádům. Také můžete tyč držet a dělat s ní krouživé pohyby k protažení celého těla.

Jak již bylo uvedeno, ke cvičení můžete využít deštník s násadou, hůl (i trekingovou, golfovou apod.), tyč či násadu (vyloženě i z rozbitého koštěte). Ať použijete cokoliv z výše jmenovaného, vždy dosáhnete stejného výsledku.

Cenová škála se proto odvíjí od toho, co se rozhodnete používat. Zatímco cena deštníků s násadou se pohybuje do 100 Kč, tak pokud byste zvolili např. nejlevnější kategorii trekingových holí, zaplatíte cca kolem 300 Kč za pár holí.

Overball

  • Cena – 50 až 120 Kč/ks
  • Velikost – 19 až 30 cm
  • Použití – ve stoje, v sedě, v leže při cvičení i rehabilitaci, též jako opěrka

Overball je gumový nafukovací míč s průměrem od 19 do 30 cm v různém barevném provedení. Někdy jsou na povrchu overballu také malé masážní výstupky (ale ne tak výrazné, jako na ježkovi). Mírou nafouknutí overballu si sami určujete náročnost cvičení.

S overballem procvičíte celé tělo.
Stejně jako ježek je i overball všestrannou cvičební pomůckou.

Overball je vhodný pro posilovací i rehabilitační účely. Můžete s ním cvičit jak jemné protahovací cviky na záda v sedě (tzv. kancelářské cviky), tak i posilovací pilates. Rovněž ho lze použít všestranně, tzn. pro procvičení celého těla.

Kromě toho je overball vhodný také jako zdravá opěrka zad při sezení, jelikož kopíruje prohnutí páteře a díky vyfouknutí se přizpůsobí tak, aby vám byl sed pohodlný. Můžete ho tedy vyfouknutý nosit i tam, kde víte, že se nachází nepohodlné židle (kino atd.). Na overball ani nepotřebujete pumpičku, neboť ho lze snadno nafouknout obyčejným nápojovým brčkem.

Bežná cena této cvičební pomůcky se pohybuje od 50 do 120 Kč/ks. Jakákoli vyšší cena už je pak opět známkou zbytečně vysoké marže. K dostání je opět jak v prodejnách sportovních/rehabilitačních potřeb, tak v lékárnách. Skvělý je i tradiční velký míč.

Balanční podložka (čočka)

  • Cena – 159 až 300 Kč/ks
  • Velikost – v průměru 34 cm
  • Použití – ve stoje, v sedě, v leže při cvičení i rehabilitaci, též jako opěrka

Balanční podložka, nazývána též jako čočka (díky svému tvaru), je cvičební pomůcka o průměru 34 cm vyrobená z gumy, opět dostupná v různých barevných provedeních. Stejně jako overball, i balanční podložku můžete vyfouknout či nafouknout podle potřeby. Také je z jedné strany vždy opatřená trny nebo masážními výstupky, podobně jako ježek.

Balanční podložka je další všestrannou pomůckou.
Balanční podložka (čočka) v sobě spojuje vlastnosti overballu a ježka.

Základním smyslem této podložky je trénink rovnováhy těla. Při cvičení ji tedy používáme, když si chceme mít cviky náročnější o udržování stability, což ještě znásobuje posílení těla. Dobře však poslouží také pro rehabilitaci dolních končetin, kdy zároveň dochází k promasírování chodidel pomocí trnů či výstupků.

Stejně jako overball má však využití např. při dlouhém sezení v kanceláři. Na podložce můžete buď sedět (a pohyby do stran jemně protahovat zádové svalstvo), nebo ji také můžete použít jako opěrku. Trny či výstupky pak při každém opření záda jemně prokrví.

Cena balanční podložky se pohybuje v rozpětí zpravidla od 159 až 300 Kč a opět se ve všech kategoriích jedná o podobný typ produktu.

Guma na cvičení (aerobic)

  • Cena – 40 až 150 Kč/ks
  • Velikost – délka až 125 cm
  • Použití – ve stoje, v sedě, v leže při cvičení i rehabilitaci

Gymnastická guma, nebo také guma na aerobic je až 125 cm dlouhá plochá guma (opět nabízená v různých barevných provedeních), jejíž pružnost se odvíjí od náročnosti cvičení, ke kterému má sloužit. K dostání jsou proto gumy snadno roztažitelné, střední až nejtěžší (označované jako heavy nebo hard).

S gymnastickou gumou se dá procvičovat jak horní, tak dolní polovina těla. Jednoduchý a účinný cvik je roztahovat gumu nohama, což pomáhá posilovat stehenní a lýtkové svaly.

Cena gymnastické gumy se pohybuje od 40 do 150 Kč/ks. Gumy se prodávají také jako set za zvýhodněnou cenu. Vyplatí se tedy spíše koupit set tří gum v celé škále obtížnosti, abyste mohli stupňovat obtížnost cvičení podle vaší kondice.

Expandér

  • Cena – 110 až 400 Kč/ks
  • Velikost – délka až 140 cm
  • Použití – ve stoje, v sedě, v leže, při cvičení i rehabilitaci

Expandéry se prodávají v různých variantách. V principu se však jedná o gumu nebo pružinu, která má na obou koncích úchyty. Název této cvičební pomůcky vychází z anglického výrazu „expand“ (roztáhnout), což dokonale popisuje i způsob cvičení, kdy gumu různými směry roztahujeme.

Klasické expandéry slouží zejména k posílení paží, kdy v každé ruce držíme jeden úchyt a roztahujeme je od sebe. Na delším gumovém expandéru je možné také stát a vytahovat jeho konce vzhůru. Existují však i expandéry zakončené karabinou, které se dají zaháknout a roztahují se pak směrem od stěny nebo předmětu, ke kterému jsou připoutány.

Cenová škála se pohybuje ve velmi rozličných částkách. Záleží proto, jaký typ expandéru chceme upřednostnit a k jakému účelu ho chceme používat. Expandér nemusí být nutně značkový, proto v případě gumových expandérů dobře poslouží produkty v ceně od 110 do 400 Kč/ks.

Masážní válec

  • Cena – 260 až 600 Kč/ks
  • Velikost – délka až 45 cm
  • Použití – v sedě, v leže, při cvičení i rehabilitaci (yoga, pilates)

Levné a skladné cvičební pomůcky se vyplatí i pro svůj rehabilitační efekt

Cvičební pomůcky, které v rámci domácího fitness cvičení splní veškeré vaše požadavky, překvapivě nemusí patřit k nejdražším položkám na trhu. Svou jednoduchostí a všestranností excelují zejména levné cvičební pomůcky, a to i z hlediska bezpečnosti při jejich užívání.

Při domácím cvičení a posilování musíme dbát především na míru bezpečnosti prováděných cviků a respektovat při tom svůj aktuální zdravotní stav. Mnoho cvičenců podlehne reklamním kampaním a s vidinou vyrýsovaných svalů a rychlého hubnutí často přecení možnosti svého doposud netrénovaného těla. Následkem jsou pak natažení svalů či jiná závažnější poranění.

Tip: U cvičení je také velmi důležité myslet na správné dýchání, které posiluje vnitřní svalstvo a pomáhá efektivnějšímu cvičení.

Řešením je pojmout cvičení především jako rehabilitaci. Ačkoliv tento pojem nezní tak atraktivně, je potřeba si uvědomit, že rehabilitací a vhodným protažením se před vyšší tělesnou zátěží musí vždy začít. Tyto cviky jsou také pro naše tělo mnohem přínosnější, neboť jedině tak dochází k posílení hladkých svalů obalujících naše kosti a orgány.

Zároveň vlivem různých masážních prvků, kterými jsou některé z dále uvedených pomůcek vybaveny, jsou aktivovány a prokrvovány důležité akupunkturní body lidského těla. Masáž namáhané svaly zklidňuje a pomáhá k jejich rychlejší regeneraci po výkonu. V době práce z home office či vynucené karantény, se mohou stát domácí cvičební pomůcky užitečnými pomocníky při protažení, udržení v kondici i zabití nějakého toho času.

„Při rehabilitaci platí, že ne vždy ty nejdražší pomůcky vzhledem k aktuálnímu zdravotnímu stavu každého cvičence patří mezi ty nejvhodnější. Zpravidla Tyto cenové „lidovky“ vás překvapí svou efektivitou i zdravotním přínosem pro vaše tělo, čímž překonávají i svou cenově náročnou konkurenci.“

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Amy
Ráda se věnuji malování, poslechu hudby, vycházkám do přírody a četbě povznášejících knih. Věřím, že nikdy není pozdě rozšířit si obzory o další poznání. Proto jsem se rozhodla začít s účastí na kurzu copywritingu.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Tělo