Bydlení

Nejlepší tipy, jak vyzrát na slimáky

Hladoví plži vám všechno ožerou? Ptáte se, co s nimi? Jak se jich konečně zbavit? Poradíme vám, jak vyzrát na slimáky. Máme několik tipů.

Zbavte se plžů jednou provždy

A jak ty slizouny tedy obalamutit? Existuje více postupů. Některá řešení, jak se zbavit slimáků, jsou šetrnější, jiná agresivnější. Někdy si vystačíme přírodní cestou, jindy nám pomůže chemický přípravek. Ať tak či tak, musíme na to jít chytře.

Skořápky z vajec/ořechů

Máte vaječné nebo ořechové skořápky? Bezva. Rozhoďte je kolem rostlin. Slimáci si po nich netroufnou jít, protože by jim to způsobilo bolest. Tuto metodu však můžete použít, jen když je sucho.

Pivo

Slimáci mají rádi nahořklý mok z chmele a sladu. Ale jen ten s alkoholem. PET lahev rozřízněte a vložte ji do díry v zemi. Tím plžům usnadníte přístup. Pijani se v pivu začnou topit a vy jen vyhodíte jejich mrtvoly. Místo petky si můžete koupit past na slimáky. Tu z poloviny naplňte pivem a vyčkejte, až dostanou chuť.

Kofein

Smíchejte lógr se zemí a kávový postřik aplikujte na rostliny.

Odpuďte slimáky rostlinami

Plži si do vašeho záhonu netroufnou, pokud tam vysadíte něco, co jim zrovna nevoní. Mezi takové rostliny patří levandule, pelyněk, kapradiny, orlíček či pivoňka.

Vyzrajte na plže chytrým postupem.
Vyzrajte na plže chytrým postupem. | Foto: Pixabay

Hlístice na slimáky

Dobrou vychytávkou jsou hlístice. Jde o jakési „červy“ – pro člověka a domácí mazlíčky neškodné, pro slimáky fatální. Je to jediný přirozený nepřítel slimáků. Tyto mnohobuněčné organismy zakoupíte pod obchodním názvem Nemaslug. Jsou to, stejně jako plži, bezobratlí živočichové. Nenapadají však žádné další živočichy ani člověka, takže se nemusíte bát.

Parazitické hlístice rozpustíme ve velkém množství vody. Vodou s hlísticemi normálně pokropte zeleninu a vše, co chcete před slimáky uchránit. Ta se tím nijak neznehodnotí. Záhony můžeme plošně zalévat či stříkat. Lze také rozmístit návnadová prkénka, pod která se narafičí zelenina.

Granule na slimáky

Na bezobratlé měkkýše bez ulity samozřejmě funguje i nějaká ta chemie. Takové přípravky se nazývají moluskocidy a hubí hladové plže. Doporučují se třeba modré granule Snacol, které se nasypou na potřebná místa a slimáci si na nich pochutnají. Můžete také využít přípravek Ferramol. Slimáci si na granulích pochutnají a pak zalezou do svých podzemních úkrytů, kde pojdou. Nemusíte je tedy odklízet. Dalším produktem je Vanish. Ne, není to ten prací prostředek. Kdovíproč, ale jmenuje se úplně stejně a je na slimáky.

Modrý slimák je vzácný

Možná vás překvapím, když vám řeknu, že existuje velmi ojedinělý druh plže, který má nezvyklou barvu. Jmenuje se modranka karpatská a u nás ji najdete pouze v Beskydech. Vychází za deště a pro svoji vzácnost je na červeném seznamu, a tedy chráněná.

Modranka karpatská – vzácný modrý plž v Beskydech
Modranka karpatská – vzácný modrý plž v Beskydech. | Zdroj: Pixabay

???? Zajímavosti o slimácích

Stejně jako hlemýžď je slimák hermafrodit – má samčí i samičí pohlavní orgány. Protože je to noční tvor, požírá rostliny za tmy.

???? Tip: Přečtěte si také, jaké jsou nejoblíbenější zimní aktivity nebo jak vidí novorozenci a miminka.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu, cestuji a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Bydlení