Sólo cestování nabývá v poslední době na velké popularitě. Většina lidí si myslí, že když cestujete bez někoho dalšího je to smutné. To je ale omyl! Nejen, že při sólo cestování můžete poznat řadu zajímavých lidí, ale hlavně poznáte sami sebe. A to je důležité. Získáte také dostatečnou míru svobody a nezávislosti. Pokud se chystáte na svoji první sólo cestu neměli byste opomenout řadu tipů, jak si vaše dobrodružství užít na 100 % a být v bezpečí. Vše se dozvíte v následujícím článku!
Co vám sólo cestování přinese?
Nezávislost
Cestovatelé, kteří cestují sami, často tvrdí, že se vracejí jako noví lidé s novým pohledem na život. Sólo cestování představuje svobodu a nezávislost. Umožňuje vám také vytvořit si vlastní plán všeho, co chcete dělat.
Důvěru
Někteří považují sólo cestování za odvážný počin. Pokud si ale vše dobře naplánujete, budete připraveni na cokoliv, co vám přijde do cesty. Čím více budete zkoumat destinaci (bezpečnost, kulturní normy, jazyk atd.), tím lépe budete připraveni na všechno.
Objevování sebe sama
Sólo cestování vám dává šanci poslouchat své nitro a ovládat, jakým směrem se chcete vydat. Umožňuje vám zamyslet se nad svými rozhodnutími a zjistit více o tom, co vás dělá takovými, jací jste.
Nová přátelství
Většinou si lidé myslí, že když cestujete sami znamená to, že jste vždy sami. Na své cestě můžete však získat nové přátele. V dnešní době existuje řada aplikací, které nabízejí příležitosti k navázání spojení s podobně smýšlejícími průzkumníky. Kromě aplikací vás sólo cestování automaticky vrhne do sociálního prostředí a příležitostí, jak poznat ostatní a jiné kultury.
Rozšíření vaší komfortní zóny
Sólo cestování může být zpočátku nepříjemné, ale dejte si trochu času, vydržte a vaše zóna pohodlí se rozšíří. Díky tomu budete ve svém životě doma i na cestách komfortnější ve více situacích.
TIP! Čeká vás první let? Přečtěte si, jak ho zvládnout!
Rady pro sólo cestovatele
1. Sdílejte své cestovní plány s rodinou nebo přáteli a zůstaňte s nimi ve spojení
Pošlete svůj cestovní itinerář, informace o rezervaci hotelu a podrobnosti o všech plánovaných aktivitách rodinnému příslušníkovi nebo příteli.
Můžete si také zapnout polohu vašeho telefonu a sdílet ji s nimi.
2. Vytvořte si nouzový plán
V ideálním případě se na cestách nesetkáte se zdravotním problémem, nehodou nebo okradením. Je však dobré vědět, kam se obrátit, pokud dojde k nešťastné události. Před cestou si zjistěte všechny nouzové kontakty (policie, záchranka nebo hasiči).
Dále také prozkoumejte blízké nemocnice, policejní stanice a další nouzová zařízení. Pokud cestujete do zahraničí, naučte se nouzové fráze v místním jazyce, abyste mohli v případě potřeby požádat o pomoc.
Při balení si vezměte zásobu všech léků na předpis, které budete potřebovat, roušky, dezinfekční prostředky na ruce a předměty na ochranu před komáry a jinými potenciálně nemocnými škůdci.
V neposlední řadě si udělejte průzkum týkající se bezpečnosti pitné vody, čerstvých produktů a stravovacích zařízení, abyste se během svých cest vyhnuli nemocem.
3. Zabezpečte si své cennosti
Vezměte si s sebou jen to, co potřebujete, když se vydáte ven za dobrodružstvím. Například telefon, kreditní kartu, nějakou hotovost, průkaz totožnosti a kopii pasu.
Peníze, které máte navíc, šperky, váš skutečný pas a další důležité dokumenty uložte do hotelového trezoru.
5. Proveďte průzkum bezpečnosti míst
Zjistěte, které oblasti jsou nejbezpečnější a zda existují oblasti, kterým byste se měli vyhnout. Naučte se nejbezpečnější trasy a nejlepší formy veřejné dopravy. Zkrátka zvolte bezpečné cestování.
6. Nezapomeňte na cestovní pojištění
Chraňte sebe a své investice, které jste do cesty vložili, před nepředvídatelnými událostmi. Pojištění vám může pomoci pokrýt ztráty, jako jsou ty způsobené počasím, přírodními katastrofami, některými nemocemi a dalšími problémy.
Když cestujete sami, dozvíte se více, zažijete více a stanete se zajímavějšími. Vrátíte se ke své rodině a přátelům jako obohacený člověk.