Ať už máte svůj web, či si jen vedete soukromý blog, můžete narazit na malý, ale klíčový problém. Kde najít obrázky ke stažení zdarma? Tuto otázku si pokládá nejeden tvůrce. Ne každý totiž má rozpočet na kupování obrázků z iStocku nebo jiných placených fotobanek. A fotit si obrázky sám, nepřipadá v dnešní době, kdy už obecenstvo očekává určitou kvalitu a profesionalitu, v úvahu.
Jak to tedy udělat? Kde vzít obrázky a nekrást (respektive neporušovat zákon)?
Ačkoliv se zdá, že všechno je dnes placené, není to tak úplně pravda. Pořád existují platformy s obrázky ke stažení zdarma. Dnes si povíme o třech z nich a jednom triku navíc.
U fotobank zdarma i placených si dejte vždy pozor na to, abyste nepoužívali ty nejvíce často používané obrázky a nebo příliš strojené fotky. Může to na uživatele působit následně nedobře.
Tip: Chcete začít psát blog? Podívejte se na pár rad do začátku.
Unsplash
Unsplash je nejproslavenější free fotobanka. Najdete zde široké tematické rozpětí obrázků. Například mě osobně se Unsplash dobře osvědčil při vyhledávání travelfotografií, fotek přírody a architektury.
Pexels
Pexels je další skvělá fotobanka zdarma. Jestli potřebujete najít obrázky na témata: emoce, lidé, společnost, zamiřte rozhodně sem. Ale najdete zde i spoustu dalšího.
U každého obrázku si při stahování můžete vybrat ze čtyř velikostí, popřípadě si zvolit svou vlastní požadovanou velikost.
Pokud se vám fotografie velmi líbí a vy byste chtěli jejího autora nějak ocenit, tak můžete. Pexels nabízí možnost poslat autorovi fotografie libovolný finanční příspěvek nebo ho podpořit sledováním na Instagramu či jiných sociálních sítích.
Wikimedia Commons
Wikimedia Commons je rájem obrázků zdarma. Tedy přesně řečeno: rájem obrázků, videí a audií zdarma. Wikimedia Commons, jak už název napovídá, nabízí všechno.
Lidé (i vy, máte-li zájem) sem mohou volně nahrávat své fotografie nebo si je naopak volně stahovat. Protože sem často přispívají i amatéři, najdete zde i ne tolik profesionální fotografie. Což není vždy mínus – může se to hodit třeba v případě, že se chcete přiblížit vašemu obecenstvu a vzbudit dojem, že fotky jsou homemade.
Představte si třeba situaci, že píšete článek o itineráři na vaší dovolené, ale nemáte fotografii jednoho místa. Profi obrázek by mezi ostatními fotografiemi, které jste fotili na mobil, působil jako pěst na oko. Proto je lepší zamířit na Wikimedia Commons a sehnat něco méně nápadného. Ačkoliv lidé mají většinou rádi kvalitní fotografie, zrovna v tomto případě spíš ocení autentičnost.
Věřte, nebo ne, obrázky z těchto tří zdrojů vybavíte každý článek, příspěvek či prezentaci. Kdyby náhodou ne, existuje ještě jeden způsob.
Jak najít obrázky ke stažení zdarma na Google?
Tady buďte trochu obezřetní. Většina obrázků na Google není „zdarma“, nějaké se tam ale najít dají. Jak? Existuje na to filtr.
Jakmile si vyhledáte klíčové slovo a vyjedou vám obrázky, klikněte na „nástroje“, zobrazí se vám lišta s filtry. Zde klikněte na „práva k užití“ a vyberte licencované obrázky.
Než obrázek stáhnete a použijete, nastudujte si, jaký typ licence má. Například u Creative Commons existuje šest typů, v rámci nichž se různí například to, zda můžete obrázek upravit nebo ho použít pro komerční účely.
Obrázky zdarma jsou na internetu doslova na každém kroku, takže „pirátit“ se je rozhodně nevyplatí. ????