BydleníNávod

Dracéna: Jak pěstovat a na co dát pozor?

Dračinec je sice jedovatá, ale pěkná vytrvalá pokojová rostlina, používaná i v lékařství. Dorůstá až 40 metrů. Jde o strom nebo zdřevnatělý keř rozšířený v Africe a Asii. V Americe rostou jen dva druhy. Jak pěstovat dracénu u nás?

Co je dracéna?

Dracéna, dračinec, dracaena. Přestože vypadá jako palma, neřadí se mezi palmy. Patří do čeledi chřestovitých (stejně jako agáve). Poznáte ji podle oranžových kořenů a bílých či zelených květů. Protože se při jejím pěstování moc nenadřete, je dracéna pokojová rostlina pro začátečníky.

Pěstování dračince

Jak pěstovat dracénu? Dračinec miluje vlhko, ovšem ne přemokřeno. Protože se jedná o tropickou rostlinu, svědčí jí teplota 15–25 °C. Listy se musí pravidelně rosit. Vhodným stanovištěm pro pěstování je polostín. Přesazuje se obrok.

Dracéna
Dracéna. Zdroj: Pexels

Dracéna – druhy

Jaké druhy si můžete vypěstovat v bytě? Nejtypičtěji je to dračinec vroubený, vonný nebo pruhovaný. Pojďme si jednotlivé odrůdy trochu rozebrat.

Dračinec vroubený (dracena marginata)

Tuto rostlinu dejte na jedno místo, na které si zvykne. Potom neměňte stanoviště ze stinného na teplé s přímým slunečním svitem nebo naopak. Každého jara je přesazujeme, u starších kusů vyměníme jen svrchní část půdy. V zimě hnojíme jednou za měsíc, v ostatní roční dobu jednou za dva týdny.

Voňavá dracéna (dracena fragrans)

Tato odrůda původem z Afriky a Madagaskaru je známá rovněž pod názvem dračinec vonný. Svou výškou tam může přesáhnout čtyři metry. Proto i ve vašem pokoji by měla mít kolem sebe dostatek místa. Voňavou dracénu musíme pravidelně zalévat a rosit jí listy. Zvýšenou dávku vody vyžaduje v letních měsících (duben–září). Ale nesmíte jí tam udělat potopu, aby jí nezahnívaly kořeny. Od března do srpna přihnojujeme tekutým hnojivem.

Dračinec pruhovaný (dracaena sanderiana)

Přezdívá se jí Lucky Bamboo (v překladu šťastný bambus), ale nemá s ním nic společného. Dračinec pruhovaný je nenáročná pokojovka závislá na pravidelné zálivce. Můžeme ho pěstovat formou hydroponie (ve vodě). Půda se skládá z listovky, drnovky, písku a kompostové zeminy.

Dracéna – množení

Rozmnožuje se nejméně 10centimetrovými kmínkovými řízky či s pomocí mateřské rostliny. Řízky dejte do písku a rašeliny, kde zakoření. Místo by mělo být teplé, ale můžete je vložit i do vody.

Dracéna
Dracéna. Zdroj: Pexels

Další články:

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu, cestuji a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Bydlení