Tetování je moderní trend dnešního světa. Jedná se o druh kresby, při které se tetovací jehlou či pistolí vpichují pod kůži malé částečky inkoustu. Nechat si vytetovat obrázek, či nápis, který pro vás má i nemá význam? Žádný problém – vše má ale svá pravidla. A zde je 7 věcí, které nesmíte dělat před a po tetování.
Co nedělat před tetováním?
Nepijte alkohol
Zásadním pravidlem před tetováním je nepít alkohol, nápoje s kofeinem nebo užít jiné omamné látky. Tyto věci ovlivňují způsob, kterým tělo přijímá pigment a jak po dokončení bude tvorba vypadat. Raději si nechte sklenici vína, až na jiný den.
Zkontrolujte svůj zdravotní stav
Při větších zdravotních komplikacích se raději domluvte s doktorem, zda si můžete nechat tetování udělat. Totéž platí i pokud berete nějaké léky, jinak by vám to zdravotní stav mohlo zkomplikovat ještě více.
Nenechte se tetovat s poraněnou kůží
Promyslete si, na které místo na těle si tetování chcete nechat udělat. Nevhodné je si jej dát tam, kde je vaše kůže poraněná, máte na ní vyrážku a nebo třeba lupenku. Mohlo by vám to vaši kůži poranit ještě více a zkomplikovat zdravotní stav.
Buďte v plné síle
Jděte na tetování v plné síle. Nechoďte tam s prázdným žaludkem a nevyspaní. Pořádně se najezte a dejte svému tělu pravidelných osm hodin spánku, abyste při jeho průběhu neomdleli. Pokud se necítíte dobře, raději termín odložte a jděte tam, až budete plně zdraví.
Zvolte správné počasí pro tetování
Při tetování je vhodné vyhnout se letním měsícům. V létě se vám dostatečně kůže nezahojí a nevyhnete se přímému slunci, což má za účinek třeba loupání kůže. Ideální jsou podzimní, či zimní měsíce, kdy budete mít krásných pár měsíců, aby se vám vše dobře zahojilo.
Vyberte správné místo pro tetování
Pokud jste citliví na bolest a přesto si chcete nechat něco vytetovat, vybírejte místo, kde to méně bolí. Nejvíce bolest pocítíte na kloubech, krku, dlaních, žebrech, podpaží a dalších podobných místech. Doporučuji tedy zvolit paže, kde je kůže tlustá a nemá příliš nervové zakončení nebo stehna, kde to také tolik neucítíte. Pro větší necitlivost kůže si můžete na dané místo dát třeba pytlík s ledem.
Osprchujte se před
Pokud se nebudete chtít sprchovat s igelitem na kůži, nechoďte na tetování neosprchovaní. Čerstvě vytetovaný obrázek či nápis se nesmí namočit, proto se raději osprchujte těsně před tím, než tam půjdete, abyste předešli nějakému trápení.
Co nedělat po tetování?
Nesundávejte fólii
Dva dny po čerstvém tetování si nechce na daném místě fólii, aby ho chránila. Po sundání nezapomínejte místo pravidelně mazat.
Nenamáčejte ho
Čerstvé tetování v žádném případě nenamáčejte a při sprše ho několik dní mějte raději obvázané igelitem. Minimálně dva týdny nechoďte do bazénu a veřejných koupališť a vyhněte se vodě s chlórem. Namočit jej můžete v moment, kdy už nebudete mít žádné strupy.
Necvičte
Doporučuje se minimálně týden po tetování necvičit, neboť to také může způsobit nějaké zdravotní komplikace. Mějte to tedy na paměti. A jak bylo již zmíněné nahoře, plavání nepřipadá v úvahu.
Tetování mažte
Aby se vám vše dobře a rychle zahojilo, je nejlepší mazat ho hojivou mastí 3x – 4x denně nejméně týden. Tetování se však hojí téměř měsíc, proto ho mažte tak dlouho, jak bude potřeba. Nepřežeňte to a vždy naneste jen tenkou vrstvu, aby vám kůže nezačala mokvat nebo se vám neudělala vyrážka.
Nepijte alkohol
Jak už je známo – před tetováním se nesmí pít alkohol. Ale po něm se mu na pár dní raději také vyhněte, ať vám v těle neudělá paseku.
Jak na sprchu?
Místo s tetováním po pár dnech sprchujte ještě jen chvíli a jen vlažnou vodou. Po dobu tří týdnů se pouze sprchujte a nenapouštějte si vanu. Voda nemá příliš dobrý vliv na potetovanou kůži a může vám ho znehodnotit.
Chraňte tetování před sluncem
Nejméně měsíc nevystavujte tetování přímému slunečnímu záření, protože mu škodí UV záření. Nemuselo by se dobře zahojit a mohly by vzniknout komplikace. Mohlo by vám tetování vyblednout, vystoupnout nebo začít hnisat.