BydleníJak na ...Návod

7 tipů: Jak ušetřit peníze [snadno a chytře]????

Přijde Vám, že se točíte čím dál více v kruhu výplat a neustále hledáte nové způsoby, jak ušetřit peníze? Taky vás nenadále zasáhla finanční krize poslední doby a bojíte se stejně jako každý jiný, co přinese budoucnost? V článku níže naleznete 7 tipů, jak ušetřit peníze snadno a chytře.

Jak ušetřit peníze?

Také se v článku dozvíte, že pokud hledáte způsob, jak ušetřit peníze musíte začít se stanovením svého cíle a plánem jak ho dosáhnout. Provést podrobnou analýzu a sestavit si rozpočet. V dalších krocích také aktualizovat své současné finanční produkty. Naučit se nakupovat s rozmyslem a v domácnosti se zaměřit na nákup potravin i utíkající vodu a elektřinu.

Úspory a finanční rezerva by měly být součástí každé rodiny či jedince. Pomáhají v krizových situacích například při ztrátě zaměstnání, onemocnění či jiné nenadálé skutečnosti. Prvním krokem by také pro vás mělo být zbavit se dluhů, pokud nějaké máte či například konsolidace nevýhodných půjček. Taktéž byste měli omezit své špatné návyky jako například kouření.

1. Správná motivace je základ

Pokud jste se zamýšlíte, jak ušetřit peníze z výplaty, zřejmě máte nějaký plán či sen, který chcete uskutečnit. Pokud ne měli byste si najít své motivátory, svůj cíl šetření. Bez stanovených cílů a stanovených plánů půjde vaše šetření jen velmi těžce.

Když si vytvoříte plán pro vaše peníze, dáváte jim účel a vaše úspory pak půjde snáze zrealizovat. Nemusíte si ze začátku stanovovat vysoké cíle. Začněte těmi menšími, které by ale také měli být časově omezené. Cíle by pro vás měly být dále :

  • reálné
  • motivující
  • přesně definované
Jak ušetřit peníze motivátoři
Jak ušetřit peníze ? Pomocí motivátorů a plánů, které dají vašemu šetření účel.

Tip pro Vás: Pokud již máte stanoveny cíle můžete si nastavit připomínky pro své plány, či si dát tyto cíle i například jako heslo k počítači „dovolenámaledivy2021“ a pak budete mít svůj cíl pořád na očích. Tento malý krok vás bude stále popohánět, hledat další a další způsoby jak ušetřit.

2. Analyzujte a sestavte si rozpočet

V prvním kroku k tomu, jak ušetřit peníze by mělo být sepsání přehledu všech svých výdajů a příjmů i jejich následná analýza, která vám pomůže zamyslet se nad tím jak ušetřit v domácnosti. Díky této analýze si výdaje projdete a naleznete ty, které jsou pro vás povinné a třeba i ty, které platíte úplně zbytečně. Jednoduše zjistíte kam vaše peníze utíkají.

Při jejich sepisování zkuste uvádět co nejdetailnější záznam. Vzpomeňte si i na malé platby, jelikož právě ony vás mohou nejvíce potápět ke dnu. Zjistěte, kolik musíte ušetřit každý den, týden, měsíc či z každé výplaty, kterou dostanete a sestavte si rozpočet pro dané období. Budete mít své finance pod větší kontrolou.

„Rozpočet říká vašim penězům, kam mají jít. Místo toho, abyste vy přemýšleli, kam odešli.“

Dave Ramsey

Velice osvědčenou metodou dle americké senátorky Elizabeth Warren, jak si stanovit správný rozpočet a ušetřit peníze, je pravidlo 50/30/20. Kdy si rozdělíte svůj rozpočet na tři hromádky.

Jak ušetřit peníze z výplaty
Jak ušetřit peníze pomoc správné detailní analýzy a sestavení rozpočtu.

Tip pro Vás: Rozpočet si můžete vést v excelu, vytýčit si malý deníček či zkusit moderní mobilní aplikace jako například Spendee, Wallet či eúčty.cz

3. Aktualizujte své finanční produkty

Zapomenuté smlouvy jsou jako spící ochránci bez obnoveného výcviku.“ Zkuste tedy popřemýšlet nad změnou například dodavatele elektřiny, aktualizací pojištění či nad přechodem se svým účtem, na který vám chodí výplata, k jiné bance. Pokud tedy ještě stále bádáte nad tím, jak ušetřit peníze z výplaty začněte od základu a zkuste aktualizovat své finanční produkty.

Máte například bankovní účet u stejné banky už osm let? Za takovou dobu se ve finančním světě stejně jako u vás v osobním životě plno věcí změnilo a smlouvy tedy nemusí být už vůbec aktuální. Zkuste si jeden večer proto vyhradit čas na kontrolu svých stávajících smluv. Popřípadě se poradit se svým finančním poradcem, který vám určitě pomůže nalézt výhodnější řešení.

Jak ušetřit - aktualizace finančních produktů
Jak ušetřit pomocí aktualizace finančích produktů ? Objevíte kostlivce ve skříni.

Pro svou aktualizaci můžete využít i srovnávače a aplikace určité banky. Užitečným vám bude například srovnávač portálu banky.cz, kde si lehce vyberete, jestli chcete peníze získat, uložit či používat a následně vám nabídne nejpřijatelnější finančních produkty na českém trhu. Můžete také vyzkoušet online srovnávač ušetřeno.cz, který funguje na podobném principu. Zde se zase můžete podívat na srovnání nejvýhodnějších půjček.

4. Jak ušetřit peníze při nakupování

Pokud vyrazíte do obchodu, vždy si prvně projděte letáky či si sepište přesný seznam, co koupit a nekupujte nic navíc. Pokud vás přeci jen něco zaujme nechejte si vždy 10 sekund na rozmyšlenou.

Pokud uvažujete nad koupí něčeho nevšedního zkuste využít také pravidlo 30 dní. Vyčkejte s koupí 30 dní a pokud i po uplynutí stanovené doby budete chtít věc koupit, jděte do toho. Možná si už na ni po měsíci ani nevzpomenete.

Se současně probíhající karanténou taktéž souvisí i pocit znudění v online prostředí. Pokud se nudíme často utrácíme za zbytečnosti, obzvláště online. Pokuste se tedy zaměstnat. Například pokud máte koníček, můžete ho i zpeněžit a vytvořit si přidaný příjem. Pokud si nemůžete pomoct, zkuste využít nákup přes portál plnápeněženka.cz či přes podobné portály, které vám ušetří určité korunky.

Jak ušetřit při nakupování
Ušetřit peníze můžete i rozumným a pečlivým nakupováním. Při nákupu potravin navíc kreditku nechejte doma.

Hotovost více bolí

Dalším tipem pro vás jak ušetřit peníze je místo kreditní karty využít hotovost. Je přeci jen známo, že hotovost více bolí. Můžete si například vytyčit hotovost například pro nakupování potravin, náklady na dopravu, oblečení a kosmetiku či na vaše koníčky. S kreditní kartou jsou totiž platby až nebezpečně snadné, obzvláště nyní s nástupem karty v mobilu.

5. Jak ušetřit peníze v Domácnosti

Pokud máte vlastní domácnost určitě víte, co taková domácnost stojí. Každý měsíc vás doženou zálohy na vodu, elektřinu, nakupování toaletního papíru, tablet do myčky či vynakládáte peníze na nečekané opravy. Nápomocným by vám mohl být i související článek, týkající se minimalismu.

Níže vám přinášíme jednoduché a snadné tipy jak ušetřit v domácnosti:

  • místo kupovaných čistících přípravků využijte pro úklid vaší domácnosti metod našich babiček
  • používejte místo volání i zpráv Whatsapp a Wi-Fi
  • neutrácejte zbytečně za osobní péči jako například kadeřník, kosmetička, manikérka či pedikérka – udělejte si vše samy doma
  • staňte se opravářem a domácím kutilem

Jak ušetřit peníze za jídlo?

A jak ušetřit na jídle, když je jídlo jednou z našich důležitých fyziologických potřeb a je důležité i pro psychickou pohodu? Nemusíme navštěvovat luxusní restaurace či se stravovat venku každý den. Vařte si obědy doma a na více dní. Třeba objevíte nové recepty a navíc ušetříte korunky ve své peněžence. To samé platí o ranní či odpolední kávě, kterou si místo v kavárně můžete dát doma.

Potraviny nakupujte ve slevě či dle aktuálního letáku a správně chápejte rozdíl mezi spotřebujte do a datumem minimální spotřeby tedy „Best Before„, což je datum, které uvádí, že po něm již nebude produkt tak čerstvý, ale stále ještě po dobu průměrně 3 měsíců po daném datu bude ještě konzumovatelné.

Jak ušetřit peníze v domácnosti
V domácnosti peníze můžete ušetřit nejen přírodními čistícími prostředky ale i tím, že si místo masa dáte například květák.

Taktéž dalším tipem, jak ušetřit za jídlo, je fakt, že masožravci platí mnohem více za potraviny, než vegetariány, vegani či lidé, kteří nejedí maso z jakéhokoliv jiného důvodu. Zkuste si tedy dávat maso pouze občas a nemít ho každý den na talíři. Navíc pokud budete ještě k tomu pít i vodu z kohoutku a upustíte od balené, ušetříte více.

6. Jak ušetřit za vodu

Taky se vždy zhrozíte, když vidíte svůj účet za vodu? Voda je také základem života, je nesmírně cenná a pro člověka je jí k dispozici stále méně. Stojí za to s ní šetřit nejen z ekonomického pohledu.

První věc co vás asi napadne je omezit večerní vanu. A myslíte správně. Jednou večerní vanou proteče 100 až 200 litrů vody, přičemž sprchováním spotřebujete 30 až 50 litrů. V přepočtu na peníze vás rychlá sprcha vyjde na necelé 4 koruny a vana na zhruba 12 korun.

Můžete si také pořídit do vaší domácnosti úsporné hlavice či perlátory na baterie. Díky nim můžete regulovat svou spotřebu. Navíc účinný perlátor sníží průtok i na 6 litrů za minutu. Dalším tipy jak ušetřit vodu v domácnosti jsou:

  • snížení maximální teploty pomocí regulátoru teploty
  • nechat špinavé nádobí odmočit v teplé vodě
  • mytí nádobí v myčce (ušetří vám až 60% vody oproti ručnímu mytí)
  • během mydlení či čištění zubů kohoutek zavřete
  • recyklujte tzv. „šedou vodu – po koupání s vodou můžete např. splachovat
  • opravte kapající kohoutky
  • když jedete na delší dobu pryč uzavřete přívod vody
  • vyzkoušejte regulátor vody v záchodě
Jak ušetřit za vodu
Voda je mnohdy největším výdajem domácností. Omezte vanu a pořiďte si například perlátor na baterii či využijte tzv. šedou vodu.

Tip pro vás: Zázrak v podobě dešťové vody, se kterou můžete nejen zalévat svou zahrádku ale, jelikož je měkčí než voda pitná, i prát prádlo. Nastavit pračku aby čerpala z dešťové je trošku složitější proces ale zkuste si to promyslet.

7. Jak ušetřit za elektřinu

Taky celou dobu žijete v představě, že pokud vypnete na noc televizi nebo počítač, že vám nevysají vaši těžce zaplacenou elektřinu? Omyl. Bohužel elektrické spotřebiče vysávají vaši elektřinu i po vypnutí v tzv. pohotovostním režimu (stand-by) a jsou tím pádem takovými nočními vysavači. Dálkovým ovladačem v boji proti nim nezvítězíte.

Spotřebiče v pohotovostním režimu vám můžou sebrat až 1/12 za elektřinu ročně. Proto byste se měli zamyslet nad obnovou vašich stávajících spotřebičů a koupí úspornějších. Jelikož spotřebiče do ledna 2010 nebyly regulovány vyhláškou. Nejlepší jsou spotřebiče vyrobené po roce 2013 kdy je při jejich výrobě právě již stanoven lepší limit pro tento režim na 0,5 a 1 watt.

Nejvíce elektřiny vám i v pohotovostním režimu berou konvice na kávu a mikrovlnná trouba, ale i volné nabíječky mobilních telefonů potichu vysávají watty ze zásuvek. Zaměřte se i na žárovky, volte spíše místo klasických žárovek LED žárovky a sviťte jen tehdy, pokud je to nutné (využívejte spíše lampiček). Šetřit elektřinu můžete samozřejmě i změnou dodavatele elektřiny. Například takzvaný dodavatel první instance, což je na většině území ČEZ, bývá téměř nejdražší. ČEZ spoléhá na své jméno a na to, že většina lidí je příliš pohodlná, aby měnila dodavatele a získala tak o něco levnější elektřinu.

Jak ušetřit za elektřinu například pomocí chytrého bojleru.
Jak ušetřit za elektřinu například pomocí chytrého boileru, úsporných žárovek či vypnutí spotřebičů ze zásuvky!

Navíc nemusíte platit za elektřinu více než soused, najděte si levnějšího dodavatele energií. Dalším tipem je vyzkoušení tzv. odložený startu, kdy posunete zapnutí pračky či myčky na noc (levnější elektřina). Zkuste také indukční varné desky či zateplení domu, zelená úsporám nebo vyzkoušejte chytrý bojler.

Ale hlavně, nevzdávejte to…

Poslední skromnou radou ode mne pro vás je, abyste si věřili, že to zvládnete a abyste nepřestávali, když se vám to nepovede. Zkuste se opět postavit na nohy a zjistit, kde se stala chyba a tuto chybu příště v rámci tvorby úspor eliminovat.

S tím souvisí i naše neustálá potřeba se porovnávat s ostatními. Uvědomte si ale, že my neznáme všechny příjmy svých známých, ani všechny výdaje. Nemusí vydělávat stejně jako my a my se jim tudíž nemůžeme přizpůsobovat.

Žijte jako nikdo jiný, abyste v budoucnu žili jako nikdo jiný.

David Ramsey

Jen vy máte život a výdaje ve svých rukách. To vy určujete svůj progres a je strašně snadné zajet do starých kolejí a usnout na vavřínech. Proto nepřestávejte kontinuálně snižovat své výdaje.

Jak ušetřit peníze - nesrovnávat se s ostatními
„Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které nevydělali za věci, které nepotřebují, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi.“ – Will Smith

Hodně štěstí !

Poznámka na závěr: Chtěli byste vědět jak ušetřit milion? Pokud nemáte v záloze žádný geniální nápad, tak musíte počítat se svatou trpělivostí. Kdybyste chtěli milion korun již do 10 let. Museli byste každý měsíc odkládat ze svého rozpočtu cca 9 000 Kč. Druhou možností je odkládat si cca 3 500 Kč měsíčně po dobu 25 let. Třetí, lehce riskantnější možností je pravidelně investovat.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
-1
Užitečné
9
Super
0
Nic moc
1
Trapas
1

2 Okomentováno

  1. […] může zdát, že vás spotřeba vody při těchto hygienických úkonech nijak nevytrhne, můžete uvedenými návyky ušetřit několik stovek korun ročně. I malá úspora se […]

  2. […] Tip: Mohly by Vás také zajímat způsoby, jak ušetřit peníze nebo jak změnit svůj život k […]

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Bydlení