InternetKulturaTěloZdraví

7 Tipů: Jak na digitální detox?

Také když slyšíte spojení digitální detox řeknete si: „Co to je za blbost? Kdo to potřebuje? Já rozhodně takovou závislost na mobilu nemám. Klidně zvládnu mít vypnutý svůj smartphone a nebude mi to ani trochu vadit“. Ve skutečnosti závislost na mobilních zařízeních či jiných technologiích přehlížíme a idealizujeme si ji.

Jak na tom opravdu jsme?

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že smartphone byl dlouhou dobu přilepený k mé ruce. Jedna věc je nutnost používání v práci, ale další věcí je nevědomá doba strávená brouzdáním po internetu. No schválně, jak vypadá váš den od samého probuzení?

Budík nastavený v mobilu zazvoní, možná si ho několikrát posunete. Když nakonec budík vypnete, ještě se povalujete v peřinách a projedete všechny své sociální sítě. Najednou zjistíte, že už se víc jak dvacet minut ztrácíte ve feedech svých oblíbenců.

Začíná ranní zmatek, nestíhám, kafe si raději koupím někde po cestě do práce nebo školy. Ještě mrknu na net, jak mi to jede a šup, už zase roluji displej a sjíždím nové storíčko oblíbeného influencera. Nastoupím do MHD a první co udělám, beru svůj smartphone do ruky. Kontrola zpráv WhatsApp, Messenger a už jsem opět na jedné ze svých oblíbených sociálních sítí.

Zkuste si popravdě odpovědět na tyto dvě otázky:

  • Kolikrát denně rozsvítíte displej svého smartphonu jen pro kontrolu notifikací?
  • Kolik času trávíte na sociálních sítích nebo jiných aplikacích?
aplikace na iphone
Neskutečné kolik našeho volného času trávíme sledováním cizích životů a nevnímáme život kolem nás. Z neustálého strachu, že by nám mohlo něco utéct, nespočetně kontrolujeme displeje našich telefonů.

Digitální detox a minimalismus

Digitální detox je takovou očistou od technologií, kterými jsme ze všech stran obklopeni. Neznamená to však ihned vypnout mobily, tablety, notebooky nebo snad nadobro smazat všechny aplikace, sociální sítě a přerušit tak kontakt s okolním světem. Pro duševní pohodu stačí náš digi svět omezit.

Digitální minimalismus je takovým začátkem, díky kterému se později dopracujete k úplnému digitálnímu detoxu. Popravdě si myslím, že okamžité razantní vypnutí digi světa je v celku nebezpečné. Pro začátek je dobré objevit a dodržovat nové návyky, kterými omezíte svůj pohled na displej.

7 Tipů, jak na digitální detox

Ať už jde o digitální detox nebo minimalismus, začátky nejsou vůbec jednoduché. Osobně mi dost pomohlo období mého syna. Při každé příležitosti, kdy jsem vzala mobil do ruky a rolovala po displeji, mi telefon bral. V horším případě se vzteky válel po zemi.

Ruku na srdce, to je dost dobrý důvod nechat telefon klidně půl dne v kuchyni bez povšimnutí. Díky tomuto období již nekontroluji telefon v přítomnosti přátel, nedokumentuji každou akci s nutností postu na sociální sítě a doma se dokážeme kouknout i na film bez držení mobilu v ruce.

Pojďme se tedy podívat na několik základních tipů, které můžete pro začátek vyzkoušet.

1. Smartphone pauza

Zde se nenabízí pauza jen pro smartphone, ale také pauza bez telefonu pro vás. V digitálním detoxu se doporučuje zapnutí režimu „letadlo“. Upřímně si přiznejme, že ne vždy nám situace dovolí, abychom byli zcela nedostupní.

Pokud vás však bude režim letadla lákat. Jen směle do toho. Pro začátek se doporučuje zkoušet nedostupnost například o rodinné dovolené, víkendu a nebo po pracovní době, když přijdete domů.

Osobně jsem ještě do režimu letadla nedošla. Člověk nikdy neví, co se může stát a pro blízké chci být dostupná. Ale když jsem doma s rodinou, nechávám telefon na poličce v kuchyni. Zmizelo neustálé přetahování se o pozornost a doma je větší klid.

2. Stopka pro notifikace

Přiznejte si, jak rychle reagujete na každou novou notifikaci, zprávu nebo email? Žijeme ve světě, kdy je naprosto běžné a leckdy je to i společností vyžadováno, na všechny zprávy reagovat okamžitě. A to i ve svém soukromí, po pracovní době. V pracovní době je situace samozřejmě jiná.

Pro některé lidi může být velmi stresující situace, kdy nevědí co se nového v jeho sociálním prostředí děje. Každou chvilku rozsvěcí displej svého mobilu, jen aby se ujistili, že žádné nové notifikace nemá. V opačném případě nervózně nové notifikace očekává.

Naplánujte si čas, ve kterém budete kontrolovat mobil a oznámení v něm. Například během polední přestávky nebo po pracovní době.

3. Znovuobjevení kouzla klasického budíku

Ranním vstáváním vše začíná. Nastavený budík v mobilu nás už od probuzení láká k mobilní aktivitě. Proč si nepořídit, klidně i digitální budík, kdy pro vás bude budíčkem například hudba z rádia? Vždyť takové ráno je hned příjemnější a veselejší.

Podle knihy o digitálním detoxu, bychom se neměli po probuzení první hodinu vůbec telefonu dotýkat. Pokud je však hodina pro vás na začátek hodně, začněte kratšími intervaly a postupně minuty navyšujte. Nakonec dospějete k tomu, že telefonu si celé ráno, do odchodu do práce či školy, ani nevšimnete.

4. Smartphone v režimu „večerka“

Také usínáte za svitu „modrého“ nezdravého světla svého mobilu? Nejen, že je to nezdravé, ale ruší to také kvalitu vašeho spánku.

Nastavte svému smartphonu večerku. Nastavte si čas vypnutí 2 hodiny před vaší večerkou. Mobil opět zapnete, až v okamžiku, kdy budete odcházet do práce či školy.

5. Vzácné okamžiky bez technologií

Pravidla, to je oč tu běží. Nastavte si pro vaši domácnost pravidla bez technologií. Například, že u společného stolování nebudou na stole žádné telefony. Dodržujte tyto pravidla také ve společnosti vašich přátel nebo na obchodních schůzkách v restauracích. Samozřejmě, pokud situace dovolí. Zpočátku to bude jistě boj, ale časem si zvyknete a tento rituál oceníte nejen vy, ale i vaše okolí.

6. Čas sami na sebe

Digitální doba nás nutí být neustále online a k dispozici našemu okolí, kdykoliv si vzpomenou. Najděte si každý den, alespoň hodinku pro sebe. Odložte telefon a běžte na vědomou procházku (*přidat odkaz na mindfulness), při které budete vnímat svět kolem sebe. Přečtěte si oblíbenou knihu nebo časopis. Tato hodinka je pouze a jenom vaše.

7. Konec výmluv

V dnešní době je mnohem víc cennější osobní kontakt. Díky lockdownům, které jsme poslední dobou zažili, jsme si zvykli na život v onlinu. Kolikrát se vymlouváme rodině nebo kamarádům, že nemáme čas a přitom nic tak důležitého na práci nemáme. Hodiny strávené v zajetí našich technologií nás okrádají o drahocenné chvilky, čas a život. Je dobré si to co nejdříve uvědomit a začít s tím něco dělat.

Říká se, že únikem z přetechnizovaného světa najdete vnitřní rovnováhu. Budete šťastnější, klidnější, pozornější a kreativnější. Díky novým návykům si začnete užívat přítomného okamžiku a plnohodnotně trávit čas s vašimi přáteli a rodinou.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Eva Fenclová
Jsem maminkou, která nechce na mateřské zblbnout. Psaní mě vždy bavilo, a proto jsem se rozhodla toto životní období využít k seberealizaci ve světě copywritingu. Píši o miminku, práci na rodičovské a další úskalí mateřské dovolené. Ráda trávím čas s rodinou, cestuji, miluji čokoládu a vedle kvalitního čaje a kávy si ráda dopřeji i skleničku dobrého vína.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Internet