Vzdělání není na pracovním trhu vše. Rozhoduje více faktorů. Vzhledem k tomu, že v práci člověk stráví velkou část života, je její výběr důležitý. Jakými způsoby zjistit, na jakou práci se hodím?
Tápete a stále nevíte, kam patříte?
Poprvé se nad svou budoucí obživou zamýšlíme už v dětském věku. Na základní škole totiž zjišťujeme, jaké činnosti nám jdou a jsme v nich dobří, nebo dokonce lepší než ostatní žáci. Také si už jako děti začínáme uvědomovat, co nás baví. To jsou první signály, jakou cestou se vydat.
A pak nutnost rozhodnout se graduje. Na konci druhého stupně základní školy stojíme před důležitou otázkou. Musíme se rozhodnout, jakým směrem se ubírat dále. Povinnou školní docházku budeme mít cobydup za sebou, ale co dál? Nastoupit do práce, nebo jít ještě studovat? Pokud studovat, tak jaký obor?
Dostaneme se na nějakou střední školu a můžeme náhle zjistit, že nám nesedí. Vyhovovala by třeba jiná forma studia, změna oboru či přechod na jinou školu. Při studiu můžete po škole či o víkendech chodit na brigády nebo začít podnikat jako student s výhodami od státu, čímž si ještě více ověříte, zda se tomu, co děláte, chcete věnovat v dalších letech.
Standardní skutečností samozřejmě bývá, a není na tom vůbec nic špatného, že člověk celý život nevydrží v jednom oboru a firmě, ale provede změnu. Fluktuace zaměstnanců je častým jevem a změnit předmět svého podnikání bývá také zcela běžné.
???? Tip: Přečtěte si také náš článek Jak si vybrat školu.
Práce snů
Každý člověk chce, aby ho jeho práce bavila a měl za ni mraky peněz. Ale ve většině případů je nutné se rozhodnout, co z toho upřednostnit. Položte si otázku: „Je pro mě důležitější do důchodu dělat to, co mě baví, ale za méně peněz, nebo chci větší výplatu, ale za něco, co mě bude nudit a u čeho se budu těšit na konec pracovní doby?“.
Ideální je bezpochyby rovnováha, tedy aby ve vaší práci byla rovným dílem zastoupena výdělečnost i zábava. I toho lze dosáhnout. V dnešní době si lidé mohou vlastní pracovní pozici vymyslet a živit se opravdu tím, co je baví a naplňuje. Někdy je možné dokonce nalézt zaměstnání, které obě tato kritéria splňuje, ale to moc časté není.
Pokud máte možnost si vydělávat svým koníčkem, ale výdělek nestačí na pokrytí všech potřeb, většinou se rozhodnete pro možnost „b“. Ale dá se to řešit i jinak. Třeba dvěma brigádami místo trvalého pracovního poměru, takže práci na DPP či na DPČ. Avšak je i jiné řešení, můžete pracovat za nižší finanční odměnu, ale kompenzovat si to nějakým pasivním příjmem, například napsat e-book a za každý nákup zákazníkem generovat peníze.
Záleží také na tom, co jste ochotni se pro výkon povolání naučit. Při výběru profese si též udělejte jasno v tom, jak moc jste dokážete být zodpovědní (někdo třeba smrtelně nesnáší práci s financemi, protože se obává nasekání dluhů). Baví vás něco řešit, jste vůdčí typ? Potom se hodíte na pozici manažera, vedoucího, mistra ve výrobě atd. Nebo si raději hledíte svého a vlastně toho ani moc nenamluvíte? Pak asi spíš budete chtít dělat někde, kde nebude moc lidí a nikdo si vás nebude všímat.
1) Kolik peněz potřebuji vydělávat?
Jak už bylo zmíněno, s tím, na co se hodíme, nutně souvisí otázka, kolik peněz potřebujeme každý měsíc vydělávat. Spočítejte si, co všechno musíte platit (energie, nájem, jídlo, školní potřeby, léky…) a kolik to stojí. Projděte si nabídky práce a berte v potaz své vzdělání. Pokud je to k vysněné pracovní pozici potřeba, doplňte si vzdělání dalším studiem (typicky v kombinované formě) nebo rekvalifikačním kurzem (ten vám ale úřad práce nemusí schválit).
Pokud se chcete přihlásit někam do firmy, ale nabízená mzda je nižší než vámi preferovaná, položte na pohovoru personalistovi otázku: „Co všechno se mám naučit, aby byla výplata ne tolik, ale tolik?“ a dodejte: „Nemám problém se cokoli naučit.“
2) Udělejte si osobnostní test na internetu
Pokud stále nevíte, co by vás bavilo, udělejte si v tom jasno na internetu formou online testu. Díky němu si uvědomíte, zda máte raději kolektiv, nebo vlastní samostatnou práci, a jestli jste spíše umělecky, nebo prakticky založení – a tedy se hodíte na nějakou duševní práci, nebo rukodělnou. Test osobnosti napoví, kdo vlastně jste a na jakou kariérní dráhu máte vlohy.
3) Docházet do práce, nebo pracovat z domova?
Některé práce (například ve výrobě či hostinskou činnost) nelze vykonávat z pohodlí bytu, u jiných to možné je díky internetu. Práci na dálku neboli remote si lidé oblíbili díky tomu, že není nutné nikam denně dojíždět a práce je flexibilní. V některých případech ji lze vykonávat i na cestách, takže se z vás může stát digitální nomád. Někdo ale má rád společnost, a tak raději denně do práce dochází. Je to individuální.
4) Pracovní svoboda, nebo jistota v zaměstnání?
Někteří lidé jsou podnikaví, a proto usilují o vlastní podnikání. Mohou dělat, když chtějí, a nemají nad sebou šéfa. Všechna rozhodnutí jsou na nich a díky obrovské flexibilitě a svobodě není tak velký problém skloubit pracovní život s rodinným.
Nevýhodou je ovšem nejistota, nestabilita a variabilita výdělku, záplavy byrokracie a že jste na všechno sami. Za vlastní podnikání ručíte celým svým majetkem. Pracovat na sebe je také velká zodpovědnost v hledání zakázek a disciplinovanosti. Podnikatelé musí umět rozplánovat den za dnem do všech podrobností a neztrácet čas špatným time managementem.
Pokud víte, že potřebujete vydělat každý měsíc tolik a tolik peněz, na podnikání zapomeňte. Ale můžete si ho bokem vyzkoušet při klasické práci, respektive v době, kdy v ní nejste (o víkendech a podobně). K vyzkoušení si, zda na podnikání jste či ne, slouží takzvaný příležitostný příjem, což je roční výdělek do třiceti tisích korun, který právě do této výše nepodléhá zdanění.
???? Tip: Chcete vědět, jak přijít k penězům bez zaměstnání? Přečtěte si náš článek.
5) Co rádi děláte ve volném čase a chtěli byste za to peníze?
Při výběru povolání se každý zamýšlí nad tím, jak svými koníčky generovat příjem. Někdy to chvíli trvá, protože třeba nemáte formální vzdělání, ale potřebné věci se učíte sami na internetu a z knih. Takže pokud rádi hrajete na housle, což je samo o sobě super úspěch, nepřemýšleli jste vážně o přihlášení se na konzervatoř? Následné hraní v orchestru může být v tomto případě váš splněný sen.
6) Vyzkoušejte si všechny způsoby výdělku a různé obory
Zjistěte na vlastní kůži, k čemu inklinujete a co vám jde: otestujte různé formy vydělávání peněz napříč různorodými odvětvími.
Jestli vás něco bude bavit, nepoznáte, dokud to nevyzkoušíte. Tím se nejlépe zjistí, zda vám sedne spíše práce v kolektivu, nebo o samotě, ve vlastní firmě nebo v cizí, takový nebo makový úvazek, duševní či fyzická práce a konečně obor ten nebo ten.
7) Jaké máte formální vzdělání?
Při výběru povolání hraje někdy roli vaše formální vzdělání. Někde vás přijmou jen s vysokoškolským diplomem, jinde s maturitním vysvědčením. Na řemeslné práce většinou musíte mít výuční list, ale existují samozřejmě i nekvalifikované profese, na jejichž výkon vám stačí základní škola.
Kromě vzdělání se vyžadují vaše celkové dovednosti a schopnosti, tedy něco, co vás ve škole neučí. Mezi tvrdými a měkkými dovednostmi je totiž celkem rozdíl.
Už víte, na jakou práci se hodíte? Bezva. Napište nám, jaké povolání vykonáváte a jestli vás baví, nebo ho vykonáváte jen kvůli penězům.
???? Tip: Přečtěte si také článek 5 znakov toho, že ste si nevybrali vhodný vysokoškolský odbor.