Nezařazené

5 tipů, jak správně uvařit rýži?

Příprava rýže je jedna z nejjednodušších dovedností. Přesto i zde platí pár základních pravidel, které byste při vaření neměli opomíjet. V tomto článku se podíváme, jak správně uvařit rýži podle tradičního asijského postupu.

???? Tip: Nevíte jaké jídlo s rýží zvolit? Nechte se inspirovat naším článkem.

Jak vypadá správně uvařená rýže

Než se pustíme do samotného vaření, pojďme si ujasnit, jak správně uvařená rýže vlastně vypadá. Respektive jak nevypadá.

Nesprávně uvařená rýže:

  • Má tvrdé zrníčka, které křupou mezi zuby,
  • Je kašovitá až vodnatá,
  • Je připálená,
  • Nebo naopak plave v přebytečné vodě.

???? Tip: Povedlo se vám rýži či cokoliv jiného připálit? Poradíme vám, jak účinně vyčistit připálený hrnec.

Správně uvařená rýže:

  • Má jemnou strukturu,
  • Je nadýchaná,
  • Může se lehce lesknout.
Správně uvařená rýže

Kroky jak správně uvařit rýži

Nemusíte mít doma rýžovar, abyste uvařili asijsky dokonalou rýži. Rýžovar vaření rýže v mnoha ohledech zjednodušuje, ale stejného výsledku dosáhnete i s klasickým hrncem a sporákem. Níže popsaný postup byste měli použít, ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z těchto možností.

1) Zahoďte varné sáčky

Pokud toužíte po pravé asijské rýži, v žádném případě nepoužívejte rýži ve varných sáčcích. Nejen, že se na ní nevztahují následné kroky postupu, ale celkově je urážkou všech rýžových předků. Během vaření nemá rýže dostatek místa, aby všechna zrníčka absorbovala stejné množství vody, což vede k nežádoucím efektům. Navíc jsou sáčky vyráběny z plastu, což je rozhodně nežádoucí. Nemluvě o tom, že je díky tomu rýže dražší.

2) Pořádně rýži propláchněte

Před samotným vařením je nutné rýži několikrát proprat čistou vodou. Odměřenou rýži přesypte do hrnce, zalijte vodou a rukou promíchejte. Voda bude v této fázi mléčně bílá. Znamená to, že rýže pouští přebytečný škrob, který způsobuje, že je rýže příliš lepkavá. Postup opakujte, dokud není voda v hrnci čirá – minimálně čtyřikrát.

3) Dbejte na správný poměr

Kdo vaří v rýžovaru, ten se řídí danou stupnicí a dokonalý výsledek je zaručen. Při vaření v hrnci je vychytání správného poměru náročnější.

Jak určit množství vody:

  • Rýži v hrnci zarovnáme,
  • Zabodneme do rýže prst a odměříme, kam hladina rýže sahá,
  • Hladina vody bude následně odpovídat dvojnásobku daného množství.
Příklad:

Zabodnu prst do rýže a zjistím, že její hladina sahá po první článek ukazováku. Naliji do hrnce tolik vody, aby její hladina dosahovala po druhý článek ukazováku.

4) Nesolit!

Tento krok je čistě praktický. Sůl může nepříznivě působit na některé povrchy a tím je ničit, což se nedoporučuje především u rýžovarů. Když navíc osolíte rýži až po jejím uvaření, máte mnohem větší kontrolu nad potřebným množstvím – nepřesolíte ji. Především však jemná nesolená rýže chuťově vyváží výrazné a mnohdy pálivé jídlo, kterým je asijská kuchyně proslulá.

???? Tip: Už se vám někdy povedlo připravit pálivý pokrm, jehož pikantnost však byla nad vaše síly? Nevíte jak příliš pálivé jídlo zjemnit? V tomto článku naleznete několik tipů, jak pálivost jídla zmírnit.

5) Nesundávejte víčko

Ať už rýži vaříte v rýžovaru či v hrnci, nechejte ji po dovaření ještě cca. 5 – 10 minut odpočívat pod pokličkou. Nashromážděná pára v hrnci vytvoří právě tolik vlhkosti, aby byla rýže správně dovařená a nadýchaná jako obláček.

Postup vaření rýže v hrnci:

Na závěr ještě podrobný popis, jak správně uvařit rýži v hrnci.

  1. Vodu s rýží přivedeme v nezakrytém hrnci k varu.
  2. Rýží lehce promícháme a zakryjeme pokličkou.
  3. Stáhneme teplotu na nejnižší možný stupeň.
  4. Vaříme, dokud se nevyvaří veškerá voda – cca. 10 – 15 minut.
  5. Vypneme sporák a necháme odpočívat.
  6. Dobrou chuť.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Verča Helmová
Vedle psaní trávím většinu volného času čtením knížek - beletrie i odborné literatury - bez kterých bych se tomuhle řemeslu vůbec neodvažovala věnovat. Jsem nadšenec do historie, počítačových i deskových her a poslední dobou objevuji taje ezoterických věd. 

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *