Globální oteplování, znečištění, nadmíra plastů a odpadu obecně. Téma, které se v posledních letech stále více objevuje a diskuze kolem ekologické krize roste na všech frontách.
Podpora ekologie
Problém se znečištěním není žádnou novinkou a dnes se o něm mluví tolik, že už nikdo nemůže zavírat oči. K tématu se vyjadřují politici, celebrity a do svých dlouhodobých plánů řadí ekologické cíle i obchodní řetězce.
Před pár lety jsme si z nákupu odnesli 3 igelitky a nikdo se nad tím nepozastavil. Dnes už je kromě látkových, znovupoužitelných nákupních tašek běžné přímo v obchodě koupit i látkové sáčky na zeleninu.
Pokrok je znatelný i na tomto drobném příkladu. Otázkou ale je: stačí to? Jsou změny dostatečně rychlé? Co dalšího můžeme pro planetu udělat my?
1. Omezte plasty
Omezení plastů a obalů obecně je první, co může každý z nás udělat. Možná jste viděli film A Plastic Ocean nebo jste slyšeli o ostrově odpadků v Tichém oceánu. Nemusíme ale hledat tak daleko, stačí se jít projít do české přírody. Především na místa, která jsou více vyhledávána turisty.
Jednorázové obaly
Jednorázové obaly najdeme v tolika každodenních činnostech. Na jejich nahrazení přitom není nic složitého. Znovupoužitelný obal navíc často i lépe vypadá.
Konkrétní tipy:
- Nákupní taška je základ. Skládací taška, plátěnka, síťovka… Možností je nekonečně mnoho.
- Sáčky na ovoce a zeleninu už dnes koupíte i v mnoha supermarketech. Nebo se můžete podávat třeba na Fler a vybrat si od některého z drobných výrobců.
- Láhev na vodu vypadá bezkonkurenčně lépe, než PETka. Skleněná, plastová, kovová nebo termoláhev? Záleží na vašich požadavcích a rozpočtu. Pro začátek můžete alespoň obyčejnou PET nebo skleněnou láhev použít opakovaně.
- Kelímek na kávu. Každoročně se vyhodí miliardy jednorázových kelímků. Jenom v Británii je to 2,5 miliard každoročně, 95 milionů denně. A nenechte se zmást, kelímek vypadá jako papír, ale ve skutečnosti se jedná o nerecyklovatelnou směs.
- Brčka, aneb u pití ještě zůstaneme. Možností je několik, můžete si pořídit brčko z kovu, skla, bambusu… Nebo ho prostě nepoužívat vůbec.
- Vlastní krabička na jídlo začíná být stejně běžná, jako vlastní kelímek na kávu. Ještě jednodušší je alespoň vlastní příbor.
Zero waste nákupy
Chcete svůj boj s obaly posunout ještě o úroveň výš? Pak můžete vyzkoušet nakupovaní v zero waste obchodech. O nakupování bez obalu se můžete více dočíst i v článku zaměřeném na zero waste.
Tip: V mnoha městech (především v zahraničí) najdete spoustu fontánek s pitnou vodou na doplnění láhve. Stačí v hledání na mapy.cz zadat „pitná voda“ a ukáží se vám nejbližší možnosti.
V Čechách pak můžete ještě využít projekt Dolej si.
2. Cestujte udržitelně
Cestování po městě nebo na dovolenou, u obou můžete využít méně a více eko-friendly varianty. Při cestách v rámci města využijte raději městskou hromadnou dopravu nebo kolo. Prospějete sobě i planetě.
Cestování do zahraničí
Při plánování cesty do zahraničí se jeví jako nejsnazší a nejpříjemnější varianta letadlo. Když k tomu přihodíme levné letenky, není třeba se rozmýšlet… Nebo?
Cestování letadlem má jistě spoustu výhod. Z pohledu ekologie se ale jedná o tu nejhorší variantu. Při kratších cestách se snažte hledat ekologičtější formy dopravy a lety bez přestupů. Vlak vyprodukuje několikanásobně nižší množství oxidu uhličitého, neboli CO2, na cestujícího.
Cesta vlakem nemusí být drahá, stačí koupit jízdenky dostatečně dopředu a porovnat ceny různých dopravců. Při cestě vlakem odpadá nutnost být na letišti s předstihem, transfer z letiště, nebo nemožnost převážet tekutiny.
Cesta je navíc mnohem zajímavější. Na některých trasách vás čekají neskutečné výhledy a můžete si naplánovat i více zastávek.
Další variantou je samozřejmě autobus a při cestování ve více lidech můžete zvážit i auto. Ekologická stopa se pak rozpočítá mezi cestující a čísla jsou mnohem příjemnější.
Tip: Nejpohodlnější při cestování vlakem jsou noční vlaky. Můžete si vybrat z několika stupňů, od sedadla až po vlastní kupé s lůžkem.
Udržitelné cestování
Udržitelné cestování se dá pojmout z mnoha směrů. Může to být způsob dopravy na místo, vaše chování v destinaci nebo kosmetika, kterou používáte. Nezapomínejte ani na dovolené na ostatní zásady ekologičtějšího života.
Spoustu dalších tipů si můžete přečíst v samostatném článku o ekologicky šetrném cestování.
3. Neplýtvejte potravinami
Věděli jste, že asi 30 % jídla, které vyprodukujeme nevyužité vyhodíme? 1 z 9 lidí na světě jde každý večer spát hladový, zatímco zbytek světa hromadí jídlo na skládkách.
Zároveň s nesmyslným plýtváním jídlem je vytvářen i zbytečný odpad a uhlíková stopa. Doprava potravin, energie při výrobě, balení…
Jako spotřebitelé můžeme ovlivnit trh a množství výrobků, které se na něj dostanou. Plánujte nákupy, nekupujte potraviny, které nespotřebujete a zvažte i nákupy v bezobalových obchodech, kde nakoupíte tolik, kolik potřebujete.
Tip: S plýtváním jídlem se snaží bojovat i různé organizace a projekty. Máte doma něco, co nestihnete spotřebovat? Odneste jídlo do potravinové banky. Vyzkoušejte i aplikace jako Nesnězeno nebo Too good to go, kde můžete naopak zachránit jídlo, které restaurace nestihly prodat. Šetříte tak životní prostředí i peníze.
4. Vyhněte se fast fashion
Fast fashion neboli levné, módní oblečení s rychlým životním koloběhem. Od nápadu, přes přehlídku, do šatníku a do popelnice během pár týdnů nebo měsíců. Proč? Oblečení je vyrobené nekvalitně a z materiálů, které nevydrží, protože ho brzy vystřídají nové trendy.
Módní průmysl je druhým největším znečišťovatelem na planetě a problém hned na několika úrovních. Vzniká textilní odpad, mikroplasty se uvolňují z umělých vláken a materiály i výroba jsou extrémně náročné na vodní zdroje.
Firmy z fast fashion odvětví navíc nejsou zrovna známé svou sociální odpovědností. Za levnou módu, kterou u nás nakoupíte, zaplatil někdo jiný. Luxusní značky jsou bohužel vyráběny převážně za stejných podmínek. Více peněz nedostane ten, kdo oblečení ušil, ale vlastníci, manažeři a prodejci.
Jaké jsou alternativy nákupů v řetězcích?
- Nenakupujte nové věci, pokud je nepotřebujete. To nejudržitelnější oblečení je to, co už máte v šatníku.
- Lokální udržitelná móda. Nákupem podpoříte místní ekonomiku i samotného výrobce. Kousek, který budete nosit bude originální a zpracování bude jistě kvalitnější.
- Slow fashion, aneb protipól k fast fashion. Pod slow fashion hromadně označujeme ty značky, které se k výrobě chovají zodpovědně. Oblečení je vyráběno za dodržení etických zásad, materiály jsou kvalitní a nevyrábí se nadbytky, které se pak vyhazují.
- Second hand je skvělou variantou, nejen když nemáte dostatek financí na lokální a udržitelné značky. Můžete ulovit zajímavé kousky a navíc využijete to, co už se jednou vytvořilo a zamezíte tak vzniku odpadu.
- Swap, aneb výměna oblečení. Ať už nějaký hromadně pořádaný nebo mezi kamarádkami. To, co vy už nevyužijete může být pro druhého poklad a naopak.
- Nakupujte vědomě a to, co opravdu využijte. Tím, že občas nakoupíte v řetězci, planetu nezahubíte. Vyhněte se ale bezhlavým nákupům ve slevách. Často pak doma končí kousky, které jsou nekvalitní, nehodí se vám a po pár nošeních končí na skládce.
Více si o problematice fast fashion můžete přečíst i v dalším článku. Skvělým zdrojem informací je i film The True Cost.
5. Omezte živočišné výrobky
Vejce, mléčné výrobky a především maso jsou ekologicky vysoce náročné na produkci. Na 1 kilo hovězího masa je spotřebováno 15 tisíc litrů vody a emise jsou 27 kg CO2.
Další v pořadí z pohledu ekologické náročnosti jsou sýry, další druhy mas, vejce a mléčné výrobky. Nemusíte se hned stát vegetariánem, ale můžete občas sáhnout po alternativě.
Ať už maso vyřadíte úplně, rozhodnete se pro jeden bezmasý den v týdnu nebo jen nahodile vyzkoušíte něco jiného, planetě zaručeně prospějete. Pro začátek si můžete přečíst tipy, jak na bezmasý burger.
Další eko tipy
Našich 5 tipů toto téma zdaleka nevyčerpá. Malé změny se dají dělat v každém ohledu našich životů. Můžete sáhnout po bio výrobcích, které jsou při výrobě šetrnější pro naši planetu.
Kosmetické přípravky nemají dopad pouze na planetu, ale i na naše zdraví. Ženy mohou sáhnout i po ekologičtějších variantách menstruačních pomůcek, jako je kalíšek, látkové vložky nebo výrobky z bio bavlny.
A kromě toho, že nebudeme v přírodě nechávat nepořádek sami po sobě, můžeme ho při procházce i odnést po těch méně zodpovědných. Třeba tím i někoho inspirujete.
Změna začíná u každého z nás
Máte pocit, že když budete dělat jen něco, nemá to význam? Nikdo z nás není dokonalý a planeta to ani nepotřebuje. Planeta potřebuje 100 lidí, kteří budou na změně pracovat. Ne jednoho, který bude dokonalý.
Životní změny, které podniknete mohou mít větší dosah, než si sami myslíte. Můžete inspirovat své blízké a svým jednáním ovlivňujete i nabídku produktů. Důkazem toho jsou i fast food řetězce nabízející veganské varianty nebo zmíněné sáčky v obchodech.
Každá změna má potenciál zlepšit svět.