Berlín, hlavní město Německa, které nabízí pro každého návštěvníka nejrůznější druhy vyžití. Je to město ponořené do bohaté historie, dynamické kultury a architektonických skvostů. Ať už jste nadšenci do umění, milovníci historie nebo prostě jen chcete ponořit do pulzující atmosféry města, Berlín má pro každého něco. V tomto článku prozkoumáme místa, která v Berlíně musíte navštívit, a odhalíme památky a skryté drahokamy města, které z něj dělají top destinaci pro cestovatele z celého světa.
Jaká místa v Berlíně navštívit?
Berlín je živé a rozmanité město s bohatou historií a kulturou. Je proto mnoho míst, která můžete navštívit, od historických památek až po moderní atrakce. Zde jsou některá z nejzajímavějších míst.
Braniborská brána
Adresa: Pariser Platz 5
Braniborská brána je jednou z nejznámějších berlínských památek a ikonickým symbolem sjednocení Německa. Nachází se v západní části města, na konci bulváru Unter den Linden.
Brána byla postavena v 18. století na příkaz pruského krále Fridricha Viléma II. a jejím autorem je Carl Gotthard Langhans. Bránu tvoří 12 dórských sloupů, které podpírají klasický oblouk, a zdobí ji sochy a reliéfy, které zobrazují různé historické události.
Během studené války se Braniborská brána nacházela v „pásmu smrti“ Berlínské zdi a byla nepřístupná pro obyvatele Východního i Západního Berlína. Po pádu Berlínské zdi v roce 1989 se stala symbolem naděje a svobody a byla místem mnoha historických událostí, včetně projevů amerických prezidentů Ronalda Reagana nebo Baracka Obamy.
Návštěva Braniborské brány je v noci obzvláště krásná, je totiž osvětlená a tak ji můžete zachytit na ohromující fotografie.
TIP! Do Berlína funguje ideální vlakové spojení z Prahy. Tak proč si ve vlaku nezkrátit čas knihou o cestování?
Berlínská zeď
Adresa: Niederkirchnerstraße 1
Berlínská zeď, betonová bariéra, která od roku 1961 do roku 1989 oddělovala Západní Berlín od Východního Berlína. Zeď postavila Německá demokratická republika (NDR), aby zabránila útěku občanů na Západ, a byla jedním z nejviditelnějších symbolů studené války.
Byla postavena z betonových panelů a doplněna ostnatým drátem, strážnými věžemi a zákopy proti vozidlům. Její délka byla okolo 155 km přes celé město a byla silně střežena ozbrojenými vojáky.
Pozůstatky Berlínské zdi jsou dodnes k vidění po celém městě, včetně East Side Gallery, kde je část zdi přeměněna na galerii pod širým nebem. Berlínskou zeď připomíná také Památník Berlínské zdi, který připomíná její vliv na město a jeho obyvatele.
East Side Gallery
Adresa: Mühlenstraße 3-100
Slavná galerie pod širým nebem v berlínské čtvrti Friedrichshain. Jedná se o 1,3 km dlouhý úsek Berlínské zdi, který byl přeměněn na mezinárodní památník svobody.
Po pádu Berlínské zdi byli umělci z celého světa vyzváni, aby na East Side Gallery namalovali nástěnné malby a proměnili tak betonovou bariéru v barevné a inspirativní umělecké dílo. Dnes se v galerii nachází více než 100 obrazů a nástěnných maleb vytvořených umělci z více než 20 zemí.
Mnoho nástěnných maleb odráží politické a společenské změny, které se odehrály během studené války a po ní, a slouží jako silná připomínka bojů a vítězství lidí, kteří toto historické období prožili.
Mezi nejznámější nástěnné malby v East Side Gallery patří „Bratrský polibek“ od Dmitrije Vrubela, který zobrazuje polibek mezi sovětským vůdcem Leonidem Brežněvem a východoněmeckým vůdcem Erichem Honeckerem.
Checkpoint Charlie
Adresa: Friedrichstraße 43-45
Checkpoint Charlie byl název jednoho z přechodů mezi Východním a Západním Berlínem. Byl zřízen v roce 1961, krátce po výstavbě Berlínské zdi a zůstal v provozu až do pádu zdi v roce 1989. Během této doby byl místem mnoha napjatých střetů mezi Východem a Západem a stal se symbolem rozdělení mezi oběma stranami.
Dnes se na Checkpoint Charlie nachází muzeum, které zachycuje historii přechodu a události, které se zde odehrály během studené války. Muzeum nabízí sbírku artefaktů, dokumentů a fotogtafií a také rekonstrukce strážního domku a samotného kontrolního stanoviště.
Kromě muzea se zde nachází také replika strážního domku a cedule, která označovala přechod. Návštěvníci se mohou vyfotografovat s herci převlečenými za americké a sovětské vojáky, kteří stojí na stráži u repliky strážního domku.
Budova Říšského sněmu
Adresa: Platz der Republik 1
Budova Říšského sněmu je sídlem německého parlamentu a má skleněnou kopuli s panoramatickým výhledem na město. Jedná se o nejvýznamnější a nejhistoričtější budovu ve městě.
Po druhé světové válce budova chátrala a nevyužívala se, po sjednocení Německa však došlo k její rekonstrukci. Nový návrh zachoval historické prvky budovy a zároveň ji doplnil o moderní prvky, například jako je skleněná kopule na střeše. Do kopule se můžete dostat po spirálové rampě a můžete shora pozorovat jednání parlamentu.
Televizní věž
Adresa: Panoramastraße 1A
Fernsehturm Berlin, známá také jako berlínská televizní věž, je jednou z nejznámějších památek ve městě. Nachází se na náměstí Alexanderplatz v centrální berlínské čtvrti Mitte. Věž, která byla postavena v letech 1965-1969, se tyčí do výšky 368 metrů a nabízí úchvatný 360° výhled na město.
Jelikož se jedná o oblíbenou turistickou atrakci, je dobré udělat rezervaci vstupenek předem. Vyhnete se tak frontám a navíc si můžete koupit výhodné vstupné, které zahrnuje například virtuální realitu či drink na baru. Kromě baru se na věži nachází také restaurace.
Židovské muzeum
Adresa: Lindenstraße 9-14
Toto muzeum dokumentuje historii židovského života v Německu a nabízí sbírku artefaktů, fotografií a dokumentů. Muzeum bylo oficiálně otevřeno v roce 2001. Samotná budova je uměleckým dílem s jedinečným architektonickým řešením, které symbolizuje přerušenou historii židovsko-německých vztahů.
Návštěvníci se mohou seznámit s židovskou kulturou, náboženskými zvyky, holocaustem a zkušenostmi židů v Německu. Stálá expozice představuje ucelenou a interaktivní cestu židovskými dějinami v Německu od středověku až po současnost.
V Židovském muzeum se návštěvníci mohou zamyslet nad historií a přínosem židovského národa a zároveň se konfrontovat s temnými kapitolami německých dějin.
Ostrov muzeí
Adresa: Am Kupfergraben 5
Tento impozantní soubor pěti velkolepých budov, známý jako „Louvre na Sprévě“ byl v roce 1999 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Nachází se zde pět muzeí, ve kterých najdete artefakty z nejrůznějších dob.
V Pergamenoském a Alters muzeu nahlédnete do světa antických památek a starožitností. Umění 19. století oceníte v Alte Nationalgaleire a středověké a renesanční sochy vystavěné v Bodeho muzeum. Jednou z nejznámějších atrakcí v Neues muzeu je nádherná, avšak kontroverzní busta Nefertiti.
TIP! Pokud cestujete na vlastní pěst, zjistěte si, co cestování bez cestovky obnáší!
Co ochutnat v Berlíně?
V Berlíně se střetává několik národností, proto zde najdete gastronomické speciality z nejrůznějších koutů světa.
Kebab
Vzhledem k tomu, že v Berlíně žije početná turecká a turecko-německá komunita, najdete zde kebab doslova na každém rohu. Nejvyhlášenější je Mustafa´s Gemüse Kebab, na který lidé stojí dlouho frontu. Ať už se rozhodnete navštívit jejich přívěs v Kreuzbergu nebo „Das Original“ ve Friedrichshainu, určitě si pochutnáte. Objednat si můžete i vegetariánskou variantu.
Currywurst
Currywurst vyvolává v Berlíňanech pocit národní hrdosti, je mu dokonce věnováno muzeum. Tato ikonická kombinace vznikla v roce 1949, kdy Herta Heuwerová přelila grilovanou klobásu směsí ingrediencí získaných od britských vojáků. Lahodná omáčka se skládá ze směsi kečupu, worcesterské omáčky a kari. Stánky s Currywurstem jsou v Berlíně všudypřítomné a cenově dostupné.
Berlín nabízí nepřeberné množství zajímavostí a míst, z nichž každé má své jedinečné kouzlo a historický význam. Díky fascinujícímu spojení starého a nového je Berlín podmanivou destinací, která ve vás zanechá trvalý dojem.