Nemáte práci a nedaří se vám žádnou najít? Pojďme si ukázat pár jednoduchých triků, jak snadno a rychle sehnat práci, po které toužíte! V současné době je široká nabídka práce a mnoho volných pracovních míst. Firmy se doslova perou o nové zaměstnance!
Úřad práce – najdete tam ty nejlepší pracovní místa?
Jednou z vašich možností, na kterou máte ze zákona právo, je registrace na úřadu práce, kde vám zaručeně pomohou najít zaměstnání. Pouhá registrace s sebou přináší řadu výhod:
- Po dobu evidence je stát povinen za vás platit zdravotní pojištění
- Máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud jste za poslední dva roky odpracovali alespoň 12 měsíců
- Úředníci se vám na pravidelných schůzkách pokusí vhodné zaměstnání
- Popřípadě vám zařídí rekvalifikační kurzy
Ovšem nebudeme si nic nalhávat. Úřady práce slouží především pro manuální pracovní pozice nebo pozice bez vyšší kvalifikace. Atraktivní, odborné či manažerská pracovní místa se rozdělují jinde!
Internetové portály
Krokem k úspěchu pro vás můžou být i jednoduché internetové portály, které shromažďují poptávky jednotlivých firem. Na takových stránkách poté můžete vybírat z nepřeberného množství poptávek a odeslat neomezené množství odpovědí. Čím více jich odešlete, tím větší máte šanci, že si některý ze zaměstnavatelů vybere právě vás!
Pokud bylo vždycky vaším snem pracovat pro jednu určitou firmu, určitě se nestyďte a klikněte si na jejich webové stránky. Někteří zaměstnavatelé totiž poptávají kvalifikované zaměstnance přímo na svých stránkách. Znalost firmy se vám nakonec může hodit i při osobním pohovoru.
Zkuste například portál VímVíc.cz, kde je 84 000 pracovních nabídek. Mimo jiné i všechny nabídky z úřadů práce. Také zde můžete sehnat širokou škálu pracovních nabídek přímo z domova.
Sociální sítě
Sociální sítě můžou být velmi dobrými pomocníky při hledání zaměstnání, ale také mohou krutě uškodit. Dobré je dát si pozor, co na svých profilech na sociálních sítích publikujete. Někteří zaměstnavatelé si rádi své potenciální zaměstnance důkladně prověřují. V případě sdílení nevhodného obsahu by vás pak právě toto mohlo připravit o budoucí zaměstnání.
Jako nejvhodnější sociální síť pro hledání nového zaměstnání je uváděn LinkedIn, který je v podstatě takovým vaším virtuálním životopisem. Jedná se o tzv. „profesní“ sociální síť, kde si často sami zaměstnavatelé vybírají z registrovaných uživatelů a rozesílají nabídky. Co můžete udělat proto, aby si vybrali právě vás:
- Vyberte vhodnou fotografii – první dojem je důležitý!
- Stručně uveďte své dosavadní zkušenosti
- Vaši současní či bývalí kolegové mohou potvrdit vaše dovednosti a doporučit vás
- Používání klíčových slov vám zaručí, že vás žádný zaměstnavatel nepřehlídne
Životopis a LinkedIn
Vytvoř životopis, který je stručný, přehledný a zaměřený na pozici, kterou hledáš. Žádné omáčky. Využij klíčová slova, která jsou v popisech pracovních nabídek, a přizpůsob tomu svůj životopis.
LinkedIn je klíčový nástroj – aktualizuj svůj profil, zapni režim „Open to Work“ a přidej doporučení od bývalých kolegů nebo nadřízených. To je samozřejmě úplný základ. Skvělé je, pokud se o svůj obor zajímáš, diskutuješ v něm a rozvíjíš svoji profesní síť.
LinkedIn je nástroj, ale pokud chceš být opravdu žádaný, tak musíš věnovat ze začátku svému vysněnému povolání trochu více a pracovat bez ohledu na peníze.
Personální agentury
Tyto agentury jsou plné zkušených odborníků, kteří si vaše požadavky rádi vyslechnou a pokusí se vám najít práci na míru. Díky úzké spolupráci se zaměstnavateli, mají často přehled i o pozicích, které na internetu nenajdete.
Pozor na podvodné nabídky
Nejlepší rady jsou zaručeně ty, které vám pomohou, abyste při hledání zaměstnání nešlápli vedle. Jak rozpoznat podvodné firmy:
- V nabídce není jasně daná náplň práce
- Z textu není zřejmý způsob a výše odměn
- Požadují vstupní poplatky/nákupy zboží
- Firma nemá vlastní prostory – pohovor se koná např. v kavárně
- Požadují nestandardní informace
- Chtějí, co možná nejdříve podepsat smlouvu – jednají nátlakem